Proslava Kurban bajrama u Crnoj Gori danas je počela bez klanjanja bajram-namaza u džamijama.
Mešihat Islamske zajednice u Crnoj Gori odlučio je da, zbog pogoršane epidemiološke situacije usljed koronavirusa, džamije budu zatvorene na Kurban bajram. Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti ranije je pozvalo vjerske institucije da obrede u vjerski objektima organizuju bez prisustva vjernika, kao i da se u zatvorenim prostorijama ne smije okupljati više od 20 osoba.
Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat ef. Fejzić kazao je da muslimani na taj način žele da pokažu odgovornost u borbi protiv epidemije i podnesu žrtvu. On je pozvao vjernike da se ove godine uzdrže i od tradicionalnih bajramskih posjeta.
Veliki broj vjernika klanjao je bajram-namaz u Zagrebačkoj džamiji i džamijskom dvorištu pod posebnim epidemiološkim mjerama, a centralno bajramsko slavlje održano je u džamiji u Rijeci.
Velik broj vjernika iz Zagreba i okolice klanjao je bajram-namaz pod posebnim epidemiološkim mjerama zbog koronavirusa, tako da je džamijski prostor primio svega dvjestotinjak vjernika sa zaštitnim maskama i na propisanoj distanci, dok je većina vjernika namaz klanjala na džamijskoj terasi i u dvorištu Zagrebačke džamije.
Prilikom ulaska na džamijsku terasu vjernici su se dobrovoljno upisivali kako bi se, u slučaju pojave novog slučaja zaraze, mogle poduzeti adekvatne epidemiološke mjere i propisala samoizolacija za kontakte sa zaraženim osobama.
Bajram-namaz klanjan je jutros u Bajrakli džamiji u Beogradu, a ono što je različito u odnosu na prethodne godine što ovoga puta zbog pandemije koronavirusa nije mogao da prisustvuje veliki broj vernika.
Klanjanjem bajram-namaza je počeo jedan od najvećih muslimanskih praznika Kurban bajram, a nekoliko vernika bilo je unutar džamije tokom namaza. Prethodnih godina, u ovoj džamiji u glavnom gradu Srbije uobičajeno se mogao videti veliki broj vernika, kako u samoj džamiji, tako i u dvorištu zgrade.
Ove godine, zbog koronavirusa, ta masovnost je isključena, svi prisutni su morali da nose zaštitne maske, a poštovana je i mera fizičke distance među ljudima.
Reisu-l-ulema Islamske zajednice Srbije Sead Nasufović u bajramskoj poslanici prethodno je izrazio nadu da će biti bolje, te da valja ustrajati u činjenju dobra.
Pripadnici islamske vjeroispovijesti u zemljama širom Balkana, kao i u mnogim državama svijeta, danas obilježavaju Kurban-bajram ili Hadžijski bajram, koji je jedan od dva najveća muslimanska praznika.
Kurban-bajram, koji dolazi dva mjeseca i deset dana nakon Ramazanskog bajrama, traje četiri dana. Za ovaj blagdan posebno je to što se prinosi žrtva – kurban, a meso se dijeli porodici, prijateljima i osobama slabijeg materijalnog stanja.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.