Jedan od simbola Zenice, 125 godina staro preduzeće “Željezara“ nad kojom je 18. januara ove godine proglašen stečaj te početkom aprila održano i ispitno-izvještajno ročište na Općinskom sudu u Zenici, moglo bi, ipak, izbjeći potpuno gašenje.
Ovo je ocijenio u razgovoru stečajni upravnik Mirza Jarić, koji je bio prisiljen oko 360 radnika uputiti na biro za nezaposlene. Od tog broja vratio je njih 71, a prošle je sedmice raspisao i konkurs za prijem dva pravnika, što bi također trebalo da znači da ovo preduzeće ima budućnost.
“To što primamo pravnike, govori i da imamo problema te da nam treba stručna pomoć, ali svakako da imamo cilj da oživimo preduzeće. Plan je da zaposlimo jednog iskusnog i jednog pravnika-volontera, koji bi stekao iskustvo te ostao raditi i kada bude okončan stečajni postupak. Istina, ovih 71 radnik uglavnom je zaposlen na poslovima čuvara, jer je velika imovina preduzeća, a i raspoređena je na više lokacija. Ostalo je administracija, a imao i nekoliko zanatlija, koji sami sebi zarade plaću”, kazao je Jarić.
Kako je naveo, aktiviran je i restoran u kojem, umjesto novčanog dijela toplog obroka, ovu zakonsku obavezu ispunjavaju spremanjem hrane za zaposlene. U manjem dijelu njihove usluge koriste i radnici obližnjih firmi, ali očekivali su, kaže, da bi ih moglo biti i više.
“Ne znači da ih neće biti u budućnosti, jer naš je cilj bio da nastavimo hraniti oko 2.500 radnika ‘ArcelorMittala’. Međutim, njihova je korporacijska politika da ne posluju s preduzećima u stečaju pa zato nismo mogli raditi ni skelarske poslove prilikom remonta Visoke peći, ali smo skelu iznajmili. Možda smo i bolje prošli”, dodaje Jarić.
Ističe kako novac za plaće radnika, uglavnom, osiguravaju od iznajmljivanja imovine, od čega mjesečno prikupe oko 80.000 KM. Time su zadovoljni, ali u planu je i skora prodaja objekata za koje postoji interes. Prodaju je odobrio Općinski sud, ali za sve saglasnost mora dati i Poreska uprava FBiH.
“Postoji interes za ugostiteljski objekt i zemljište odmarališta na Bistričaku, koje je procijenjeno na 3,65 miliona KM. Kupac, jedan naš čovjek iz Švicarske, nije sporio cijenu, ali jeste brzinu prodaje, na koju mi ne možemo utjecati. Također, za Hotel ‘Internacional’, koji je procijenjen na nešto manje od 10 miliona KM, interes je pokazao Turčin koji je kupio NK Čelik (Aydin Olgun-op.a.). Njemu je zanimljiv zbog djelatnosti i blizine Stadiona ‘Bilino polje’. Postoji interes i za tzv. Sodaru, zatim novu halu REP-a i Kasinu, koja je objekt u izgradnji”, objašnjava Jarić.
Pokušavaju naplatiti, kako navodi, više od 50 miliona od Vlade FBiH, za dug nastao prilikom prodaje njihovih pogona tadašnjoj kompaniji “BH Steel“, koja je kasnije prodata “ArcelorMittalu“.
“Želim da aktualiziram i problem Hotela ‘Zenit’ u Neumu, za koji je ‘Željezara’ platila kompletnu izgradnju i opremanje, a sada je Vlada FBiH vlasnik 80 posto, a Brodomerkur iz Splita 20 posto tog hotela. Trebamo dobiti odgovor na to, ali i još neka druga pitanja, jer Vlada FBiH je bila vlasnik ovog preduzeća. Zbog toga sam ove sedmice ponovo uputio zahtjev da me primi ministar industrije Nermin Džindić”, kazao je Jarić.
Nakon 390 prijava potraživanja do ispitno-izvještajnog ročišta u aprilu, u dodatnom roku, koji je nedavno istekao, prijavilo se još 50 potražilaca. Jarić ističe da još nije sabrao visinu novih potraživanja, koja će biti iznesena pred sud u septembru.
“Ranija su potraživanja bila bila velika – 116.151.586,15 KM, ali sam ih većinu odbio, jer su, po meni, bila neosnovana. Priznao sam potraživanja u iznosu od 35.035.738,54 KM i na moje zadovoljstvo, većina se nije žalila. Sud ih je bio uputio na parnični postupak, a samo se mali broj njih odlučio pokrenuti parnicu. To govori da sam ispravno postupio”, ocijenio je.
Priznao je i više od 60 miliona kamata na javne prihode, ali ukoliko se u narednih godinu dana izmiri glavnica i ta bi se kamata brisala.
“Za javne smo prihode bez kamata dužni oko 34 miliona, od čega 12 miliona za zdravstvo, a 14 za penziono-mirovinsko osiguranje. Penzionom ćemo sigurno platiti, da li iz prodaje imovine ili prebijanjem potraživanja od Vlade FBiH, što će omogućiti radnicima da mirno spavaju i imaju svoje zarađene penzije”, objašnjava Jarić.
Najavljuje i kako će dug za doprinose za zdravstvo Zeničko-dobojskom kantonu također pokušati riješiti “prebijanjem“ za zakup zgrade Stacionara, koju već godinama koristi Kantonalna bolnica.
“Tokom ove godine za penzionisanje nam pristiže još 69 ljudi, koji bi se mogli penzionisati po starom zakonu, jer su ranije predali zahtjev. Tražit ćemo načina da im se to omogući”, obećava Jarić, koji vjeruje u pozitivan ishod.
Navodi da je utvrđena knjigovodstvena vrijednost preduzeća 115.590.668,39 KM, što znači da je vrijednost njihovih potraživanja i imovine daleko veća od dugova.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.