Nevjerovatni snimci objavljeni na društvenim mrežama prikazuju trenutak kada je asteroid probio Zemljinu atmosferu iznad Sibira, stvarajući spektakularnu vatrenu kuglu na noćnom nebu. Svemirska stijena, označena kao COWECP5, pojavila se u 23.14 sati po lokalnom vremenu (11:14 ujutro po ET vremenu), nekoliko sati nakon što je NASA-in sistem za otkrivanje asteroida izdao upozorenje.
Stanovnici Jakutije i okolnih regija uživali su u spektaklu, snimajući video-snimke asteroida koji je juri kroz noćno nebo, pretvarajući se u blistavu vatrenu kuglu prije nego što je nestao. Asteroid je eksplodirao u zapanjujućem crvenom svjetlu iznad Jakutije, leteći iznad svjetala grada i prolazeći iznad Olekminska. Ministarstvo za vanredne situacije u Jakutiji odmah je stavilo sve zvaničnike u stanje pripravnosti dok se asteroid približavao, ali su istakli da nije zabilježena nikakva šteta nakon njegovog pada.
“Stanovnici Olekminskog i Lenskog okruga mogli su posmatrati rep sličan kometi i bljeskove,” navode iz Ministarstva za vanredne situacije.
Teleskop koji finansira NASA u Arizoni identifikovao je asteroid oko sedam sati prije udara, otkrivši da je prečnika oko 70 centimetara. Zbog njegove male veličine, stručnjaci su predvideli da će većina asteroida sagoreti u atmosferi i da neće predstavljati prijetnju ljudima na Zemlji.
Ovaj događaj je tek 12. put da su naučnici tačno predvideli udar asteroida, što pokazuje napredak u preciznom praćenju svemirskih objekata. Stanovnici koji su posmatrali fenomen podijelili su svoje video-snimke na društvenim mrežama, dok je agencija za vanredne situacije saopštila da nije bilo nikakvih oštećenja ili žrtava.
Rano uočavanje asteroida je još jedan dokaz napretka u astronomiji.
Richard Moissl, šef kancelarije za planetarnu odbranu Evropske svemirske agencije (ESA), izjavio je da je Kitt Peakov Aegis sistem izračunao “koridor udara” asteroida, sužavajući ga na 200 kilometara istočno od Lenska. Aegis sistem, koji koristi američka mornarica, smatra se jednim od najmoćnijih borbenih sistema na svijetu.
Alan Fitzsimmons sa Univerziteta Queen’s u Belfastu rekao je da asteroid neće predstavljati rizik za ljude, ali će biti spektakularan.
“To je mali asteroid, ali biće veoma impresivan”, rekao je Fitzsimmons.
Studije iz 2017. godine pokazuju da samo asteroidi čiji prečnik prelazi 18 metara predstavljaju stvarnu prijetnju, dok manji objekti poput COWECP5 obično sagore u atmosferi. Međutim, ovaj slučaj je dokaz napretka u praćenju i predviđanju sudara sa asteroidima, što predstavlja veliku pobjedu za nauku i astronomiju.
Asteroidi kao COWECP5 klasifikovani su kao objekti bliski Zemlji (NEO), jer dolaze na udaljenost od 120 miliona kilometara od Sunca. Zahvaljujući naprednim tehnologijama, astronomi sada mogu precizno pratiti kretanje asteroida i predviđati sudare sa Zemljom, što daje dodatnu sigurnost za budućnost.
4 Aralık 2024 Sibirya Rusya 🇷🇺
— Hermes (@hermesisos) December 3, 2024
Asteroid COWECP5
Sabahın erken saatlerinde tespit edilen yaklaşık 1.2 metre büyüklüğündeki Asteroid COWECP5 Doğu Sibirya bölgesinin gökyüzünü aydınlatarak atmosferde parçalandı. Asteroid ve Meteor gözlemlerinde somut bir artış var. pic.twitter.com/FkWOoGYhlv
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.