Kompanija ArcelorMittal Zenica gradi dugoročnu, održivu budućnost proizvodnje čelika u Zenici već petnaest godina, i jedan od najvažnijih činilaca te strategije jesu njeni kadrovi, odnosno stručni ljudi koji svojim znanjem i zalaganjem ostvaruju taj put.
U skladu s tim, Kompanija poduzima mnoge aktivnosti kako bi u svojim redovima imala najbolje i najstručnije, a jedna od takvih aktivnosti je i stipendiranje učenika i studenata tehničkih struka.
Tako je danas, 28. novembra 2019. u ArcelorMittal Zenica održana dodjela stipendija za osam učenika Tehničke škole u Zenici i šest studenata Metalurško – tehnološkog fakulteta Zenica za akademsku 2019./2020. godinu (deset mjeseci). Za učenike 100 KM, a za studente 200 KM mjesečno.
Direktorica Departmenta za ljudske resurse, Dijana Božić – Srdanović, ističe kako je izbor stipendista bitan aspekt poslovanja, te kako imaju za cilj po završetku školovanja otvoriti vrata fabrike svima koji ostvare i pokažu traženi uspjeh.
„Stipendiranje, međutim, ne znači samo pružanje financijske podrške đacima i studentima, pa u konačnici i njihovim obiteljima, koja svakako nije zanemariva. To je prilika kojom se mladim ljudima pruža mogućnost učenja, usavršavanja i stjecanja praktičnih iskustava, koja se zbog specifičnosti i jedinstvenosti naše fabrike ne mogu steći nigdje drugo u Bosni i Hercegovini. Također, to je i jasan poziv svima koji su zainteresirani da uče i napreduju u oblasti tehničkih nauka, ali i svim drugim oblastima koje su potrebne ovoj industriji, da se opredjele za neko od zanimanja koje će im osigurati zaposlenje i ostanak u našoj zemlji koja ima toliko potencijala i kojoj su baš oni potrebni da ih ostvari. Na njima je da iskoriste tu priliku“, kazala je Božić-Srdanović.
Stipendisti imaju mogućnost, osim finansijske podrške tokom školovanja, da se stručno usavršavaju praktičnim radom u realnom sektoru, te samim tim ostvare prednost zapošljavanja u Kompaniji.
„Ova stipendija je za mene veoma važna jer mi daje podstrek da nastavim dalje da se borim za svoju budućnost. Pomaže i mojim roditeljima koji finansiraju moje školovanje. Na ovaj način imam veću šansu za zaposlenjem u svojoj struci što je danas prava rijetkost“, tvrdi Ajla Tukić, učenica četvrtog razreda Tehničke škole Zenica koja je po struci metalurški tehničar.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.