Predstavnički dom Američkog kongresa formalno je priznao genocid nad Armenima
To je prvi put da je takva rezolucija usvojena na plenarnoj sjednici Kongresa.
Neobavezujuća rezolucija poziva na “sjećanje na genocid nad Armenima” i “odbacivanje pokušaja (…) povezivanja američke vlade s negiranjem genocida nad Jermenima” kao i podučavanje o tom istorijskom događaju.
Za rezoluciju je glasalo 405 od 435 prisutnih kongresmena, i demokrata i republikanaca, dok je 11 bilo protiv.
Američki ambasador u Ankari pozvan na razgovor u turskom Ministarstvu vanjskih poslova
Turska je odmah reagovala i snažno osudila “politički čin lišen razuma, namijenjen isključivo armenskom lobiju i antiturskim grupama”.
Ministarstvo vanjskih poslova Republike Turske na razgovor je jutros pozvalo ambasadora Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Ankari.
Ministarstvo vanjskih poslova Turske odbacuje rezoluciju koja je usvojena u Predstavničkom domu SAD-a o armenskim tvrdnjama.
“Rezolucija, koja je očito napravljena i prihvaćena za domaću potrošnju, lišena je bilo kakve historijske ili pravne osnove”, navodi se u saopćenju Ministarstva.
Genocid nad Armenima priznaje 30 država, kao i istoričari. Prema procjenama, trupe Otomanskog carstva, saveznika Njemačke i Austro-Ugarske, tokom Prvog svjetskog rata su ubile izmedju 1,2 i 1,5 miliona Armena.
Međutim, Turska odbacuje upotrebu termina “genocid” i sa svoje strane govori o međusobnim masakrima tokom građanskog rata i gladi koji su na obje strane uzrokovali stotine hiljada mrtvih.
Predsjednik SAD Donald Tramp je u aprilu 2017. ocijenio masakr Jermena iz 1915. kao “jedan od najgorih masovnih zločina 20. vijeka”. Iako on tada nije izgovorio riječ “genocid”, Turska je bjesno reagovala i osudila “dezinformacije” i “pogrešne definicije” američkog predsjednika.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.