Američka ambasada u BiH pozvala je u četvrtak zastupnike u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH da bez odgađanja usvoje prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija, upozoravajući ih kako samo na taj način mogu pokazati jesu li za evropske integracije ili za partnerstvo s Rusijom, javlja Hina.
Uoči sjednice Doma naroda entitetskog parlamenta, na čiji je dnevni red uvrštena i rasprava o zakonu o Južnoj interkonekciji, u obliku u kojemu ga je u decembru usvojio Zastupnički dom uz snažno lobiranje američkog ambasadora u BiH Michaela Murphyja, iz Američke ambasade oglasili su se izjavom čiji je očiti cilj spriječiti moguću blokadu konačnog prihvatanja zakona kojem se protivi HDZBiH.
“Izbor je jednostavan ili bi barem trebao biti: jeste li zagovornik euroatlantskih integracija ili ste na strani Rusije?”, stoji u izjavi Ambasade.
Podsjeća se kako SAD zajedno s vlastima Federacije BiH još od 2017. godine radi na prijedlogu zakona koji treba osigurati neovisnost o plinu iz Rusije, koja svoj monopol koristi za političke ucjene.
U izjavi se ističe kako Sjedinjene Američke Države ne žele da bilo ko od njihovih prijatelja i partnera u Evropi, uključujući Bosnu i Hercegovinu, bude izložen potencijalnoj ruskoj ucjeni.
HDZBiH protiv
“Već dugi niz godina smo snažni zagovornici ove politike. Zastupnici Doma naroda FBiH danas imaju priliku glasati za propis koji BiH približava transatlantskoj zajednici država i postavlja temelje za okončanje ruske energetske prijetnje BiH”, navodi se u izjavi.
Zakon o gradnji plinovoda kojim bi se BiH povezala s plinskom mrežom Hrvatske sadrži odredbu po kojoj bi taj projekt realizirala kompaniija BH-Gas sa sjedištem u Sarajevu.
Tome se protivi HDZBiH i traži uspostavu potpuno nove kompanije sa sjedištem u Mostaru, a čelnik stranke Dragan Čović tvrdi kako je to jedini način da Hrvati zaštite svoj strateški interes u ovom projektu.
HDZBiH kroz saradnju s HDZ-om 1990. teoretski može privremeno blokirati stupanje na snagu zakona koje smatraju spornim ukoliko se kroz klub Hrvata u Domu naroda pozovu na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, o čemu onda konačnu odluku donosi entitetski Ustavni sud.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.