U sinjskom naselju Ruduša danas je obilježena 78. Godišnjica strijeljanja 24 borca partizanskog odreda.
Borci Prvog splitskog i Prvog solinskog partizanskog odreda strijeljani su odlukom prijekog suda Nezavisne Države Hrvatske 26. kolovoza 1941. godine u Ruduši.
Bivši predsjednik Hrvatske i posljednji predsjednik Jugoslavije Stjepan Mesić kazao je je da se trenutno odvija “jedan val fašizacije u Evropi, ali i fašizacije i ustašizacije u Hrvatskoj, javlja Hina.
Mesić dodaje da se štampaju laćne knjige, koječitaju “oni koji po stadionima viču neprihvatljivu poruku i koji su od polaska u školu krivo educirani, tako što se falsificira historija”.
“Antifašizam nije ideologija, to je civilizacijski doseg koje moramo poštivati,” poručio je Mesić i istakao da je “Narodnooslobodilačka borba (NOB) bila važna za stvaranje Hrvatske države”.
NOB najveći organizator ustanka u bivšoj Jugoslaviji
“Da nije bilo NOB-a i najvećeg organizatora ustanka u bivšoj Jugoslaviji maršala Tita – bismo li danas uopće imali Hrvatsku i koga bi branili naši jučerašnji branitelji da nisu imali što braniti? Imate ljudi koji su ili seronje ili kukavice i koji ne razumiju o čemu se radi,” rekao je Mesić.
Na svoje retoričko pitanje ko bi obranio Hrvatsku kazao je ironično: “Oni koji su poslije pobjegli u Argentinu, o kojima naša predsjednica kaže da su išli u prostor slobode. Možete misliti, u vrijeme Perona!”
Poručio je i kako je ‘Za dom spremni’ ustaški i fašistički pozdrav, ustvrdivši kako se “stvara komisija koja godinu dan raspravlja i razmišlja.
“Kao da su s Marsa pali pa ne razumiju o čemu se radi”, dodao je Mesić tumačeći zadaću Povjerenstva za suočavanje s prošlošću koje je formirano na inicijativu predsjednika vlade Andreja Plenkovića.
Mesić smatra pogrešnim izjednačavati sve režime te je ustvrdio kako je tu “malo i Evropa kriva.”
“Eropski parlament je osudio sve totalitarne režime, ali Jugoslavija nije bila totalitarni režim. Jugoslavija je bila autoritarni režim. Izjednačavati nas i one koji su bili iza željezne zavjese, naša predsjednica ne zna, ali mi nismo bili iza željezne zavjese. A drugo, imali smo i jogurta”, ustvrdio je Mesić.
U izjavi novinarima, nakon svečanosti, Mesić je kazao kako je “bila pogreška koja je mislila da se treba boriti protiv nekakvog imaginarnog komunizma”.
“Niti smo mi bili u komunizmu niti je negdje komunizam uopće postojao, postojali su različiti socijalizmi,” smatra Mesić.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.