Od 2012. godine UN donosi globalno izvješće o sreći stanovnika pojedinih zemalja u svijetu. U istraživanju sudjeluje oko 160 zemalja svijeta, a provode ga ekonomisti, psiholozi, analitičari i drugi stručnjaci iz raznih područja.
Oni nastoje utvrditi koliko su sretni stanovnici pojedinih država, o kojim čimbenicima to ovisi i kako se rezultati mogu iskoristiti za finansijski napredak te zemlje.
Svaki sudionik istraživanja treba procijeniti i vlastiti stepen sreće. Neki od kriterija prema kojima se vrše procjene su: finansijski rast, zdravstvena zaštita te sigurnost i sloboda u državi. Prema tom istraživanju 10 najsretnijih zemalja svijeta su: Švicarska, Island, Danska, Norveška, Kanada, Finska, Nizozemska, Švedska, Novi Zeland i Australija i te zemlje se samo svake godine drugačije rangiraju ali drže top 10.
Podaci nude svjetskim vladama i političkim liderima priliku da ponovno razmotre javne politike kako bi podigli sreću i dobrobit svojih građana, poruka je istraživanja Mreže Ujedinjenih naroda za održivi razvoj.
Finci godinama prvi
Finska je već drugu godinu zaredom na vrhu globalne ljestvice sreće, prenio je Bloomberg.
Pobijedila je nordijske kolege Dansku, Norvešku i Island na rang-listi 156 zemalja analiziranih od strane UN-ove Mreže rješenja za održivi razvoj.
Na ovoj rang listi, najjača privreda svijeta SAD nalazi se na 19 mjestu, dok su ljudi u Južnom Sudanu najmanje sretni.
Rezultati se temelje na tri godine istraživanja koje je Gallup proveo između 2016. i 2018. godine, a uključuju čimbenike kao što su bruto domaći proizvod, društvena podrška od prijatelja i porodice, očekivano trajanje života i zdravlje, sloboda izbora, velikodušnost, percepcija korupcije i nedavne emocije – i sretne i tužne.
Finska daleko ispred svih pa i onih najsretnijih.
Češka je tako rangirana 20. na ljestvici, Slovačka 38., Litva 53., Estonija 55. i Mađarska 62. po redu.
Od nekadašnjih država jugoslavenske federacije Slovenija je najsretnija, na 44. mjestu na ljestvici. Slijedi je Kosovo na 46. Od balkanskih država koje su ušle u EU tu je i Rumunjska, na 48. mjestu.
Srbija, sa stalnim političkim previranjima, nalazi se na 70. mjestu, a slijedi ju Crna Gora koja je na 73. Hrvatska se nalazi na 75. mjestu na ljestvici najsretnijih država a BiH se smjestila na 78. mjestu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.