Konvoj humanitarne pomoći s oko 600 tona osnovnih životnih namirnica stigao je danas u Rejhanli, grad na jugoistoku Turske.
Prema riječima koordinatora ove organizacije Zekija Tahirolua (Zeki Tahiroglu), mjesečno je potrebno 25 šlepera hrane. Istakao kako je interes za pomoć izbjeglicama značajno opao u zadnje vrijeme.
“Prije sedmicu dana razgovarali smo o tome kako da prevaziđemo ovu situaciju, posebno uzimajući u obzir predstojeći mjesec ramazan. Ramazan dolazi, a ni otkuda nam nije došla ozbiljna podrška. Treba organizovati iftare, a najvažnije od svega je imati hljeb na stolu. Hvala Bogu, konvoj koji je došao iz Bosne osiguraće hranu tokom cijelog mjeseca ramazana. To nam je jako važno. Puno vam hvala”, kazao je Tahirolu.
Konvoj je iz BiH krenuo 17. aprila, a vozači su sretni što su imali priliku učestvovati u projektu dostave pomoći.
“Vremenski uslovi su bili povoljni, jedna dionica je bila teška, teren nepoznat, ali mi smo bili spremni na to. Kada smo krenuli iz Bosne, bilo mi je puno srce, jer sam i sam tokom rata bio željan brašna što vozimo. Drago šmi je što je jedna mala država učinila to da ova hrana stigne na odredište i da nekome možemo pomoći”, istakao je jedan od vozača Dževad Mehić.
Solidarnost građana BiH
Pomoć su u veoma kratkom periodu skupili građani BiH kako bi po šesti put pokazali svoju solidarnost prema narodu Sirije. Akciju prikupljanja pomoći Međunarodni forum solidarnosti – EMMAUS organizovao je u saradnji sa tuzlanskim, zeničkim, travničkim, i mostarskim muftijstvima.
Džemal ef. Salkić, koordinator Ureda za društvenu Muftijstva zeničkog podsjetio je da pomoć ne daje onaj ko ima, nego onaj ko je naučio.
“Narodu u Siriji nisu pomogli samo bogataši, nego naši ljudi s najmanjim primanjima. Ako nešto našu zemlju sačuva, ta sadaka će je sačuvati”, istakao je.
Konvoj pomoći koji je stigao u Rejhanli u organizaciji MFS-EMMAUS-a i IZ-e je najveći konvoj ikada isporučen iz BiH.
“Ovo je šesti konvoj iz BiH, a količina je svaki put sve veća. Posebno smo zadovoljni što je ovo drugi naš konvoj koji dolazi pred sami ramazan”, kazao je Elmedin Škrebo, pomoćnik direktora MFS-EMMAUS-a.
Najavio je da će ekipa EMMAUS-a i IZ-e u narednim danima posjetiti naselje za djecu bez roditelja, školu, te neki od kampova uz samu granicu.
U Turskoj boravi između tri i četiri miliona izbjeglica, više od polovine smješteno je s obje strane tursko – sirijske granice.
U Rejhanliju, gdje boravi 140 hiljada izbjeglica, nalazi se logistički centar organizacije IHH-a, odakle se pomoć distribuira dalje. Pomoć za sirijske izbjeglice periodično stiže iz Malezije, Južne Afrike, Indonezije, Maldiva, Pakistana, Katara, Kuvajta, a najveći konvoj pomoći tokom posljednje godine stigao je upravo iz BiH.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.