Naučnici iz Ludwig-Maximilians-Universitaet (LMU) u Münchenu i Bavarska državna zbirka zoologije imenovali su pet novih vrsta žaba pronađenih diljem otoka Madagaskara. Najveći bi mogao sjediti na noktu vašeg palca, a najmanja je jedva duža od zrna riže.
Madagaskar, otok koji je malo veći od kopna Francuske, ima više od 350 vrsta žaba. Ovaj broj priznatih vrsta konstantno raste, a mnoge novoimenovane vrste su vrlo male.
Mark D. Scherz, doktorant na LMU München i dr. Frank Glaw, voditelj odjela za herpetologiju u Bavarskoj državnoj zbirci zoologije u Münchenu, zajedno s kolegama na Tehničkom sveučilištu u Braunschweigu i na Sveučilištu Antananarivo, imenovali su pet novih vrsta sitnih žaba pronađenih duž otoka. Njihovo istraživanje pojavljuje se u online časopisu PLOS ONE.
Pet novih vrsta spada u skupinu žaba koje se obično nazivaju ‘uskim žabama’. To je vrlo raznolika porodica koja se nalazi na svim kontinentima osim na Antarktiku i Europi. Iako su većina uskih žabica male do umjereno velike, mnoge su male. Zapravo, u grupu spada i najmanja žaba na svijetu – Paedophryne amauensis iz Papue Nove Gvineje. Njeni zreli uzorci dostižu samo 7,7 mm.
Ono što je izvanredno je to što je u najmanjim žabama “minijaturizacija” evoluirala neovisno. Često je to i nekoliko puta unutar jedne regije, kao što je naglašeno u ovm novom istraživanju. Tri nove vrste pripadaju skupini koja je potpuno nova za nauku, koju su autori formalno nazvali Mini. Druge dvije nove vrste, Rhombophryne proportionalis i Anodonthyla eximia, također su samo 11-12 mm duge. One su također mnogo manje od svojih najbližih rođaka.
“Kada žabe razviju malu tjelesnu veličinu, počinju nevjerojatno ličiti, pa je lako podcijeniti njihovu različitost”, kaže Mark D. Scherz, glavni autor novog istraživanja.
“Naš novi rodni naziv Mini kaže sve. Odrasli dviju najmanjih vrsta Mini mama i Mini scule dugački su 8-11 mm. Čak i najveći član roda, Miniature, veličine 15 mm, mogao bi sjesti na nokat vašeg palca ostavljajući još prostora oko sebe.”
Pronalaženje sitnih žaba u lišću je težak posao. “Potrebno je mnogo strpljenja da se pronađe žaba koju tražite”, kaže Frank Glaw a prenosi Sciencedaily.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.