Čelnici Evropske unije izjavili su kako Facebook, Twitter i Google ne čine dovoljno u borbi protiv širenja dezinformacija.
Prošle godine su ove internet platforme potpisale dobrovoljni prijedlog kako bi se ovaj problem riješio. To je uključivalo izradu planova za povećanje transparentnosti i borbu protiv lažnih profila.
Evropska komisija sada objavljuje mjesečne izvještaje o napretku na ovom putu, a prvi izvještaj odnosi se na januar 2019. Sudeći po ovom izvještaju, nije ostvaren napredak u rješavanju problema širenja dezinformacija na internetu, prenosi The Verge.
Potreban veći progres
Evropski zvaničnici u svojoj izjavi kritikuju popularne internet platforme govoreći kako moraju vidjeti veći progres. Platforme nisu pružile dovoljno detalja da se nove politike i alati primjenjuju pravovremeno i sa dovoljnim resursima u svim EU državama. U svojoj izjavi napominju kako izvještaji daju premalo informacija o stvarnim rezultatima preduzetih mjera.
Uticaj na demokratske izbore
Kako se približavaju evropski izbori, agencija za e-sigurnost Evropske unije ENISA pozvala je nacionalno zakonodavstvo u borbu protiv dezinformacija.
Zvaničnici u SAD i u EU nastavljaju preispitivati uticaj ovih vijesti na demokratskim izborima. Zvaničnici napominju da ukoliko ne vide dovoljan napredak, zadržavaju pravo da preispituju njihove politike. Ove politike podrazumijevaju i moguće uključivanje novih internet regulacija.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.