Aldin Alić je dvije godine radio za međunarodnu fondaciju u Sarajevu gdje je stekao svoje prvo radno iskustvo, ali ipak se odlučio vratiti u svoj grad i sa svojom djevojkom Ajšom Telalović realizirati zajedničku ideju.
“Kada sam počeo razmišljati o povratku u Zenicu i ostavljanju posla koji je bio poprilično fino plaćen, bio sam svjestan da me u rodnom gradu čeka nezaposlenost i zagađenje, što predstavlja dva najveća problema. Međutim, s obzirom na to da sam znao da u Zenici neću pronaći kvalitetan posao kako bi to bilo u Sarajevu, odlučio sam sa svojom djevojkom napraviti igraonicu s jedinstvenim konceptom”, govori Alić na početku razgovora za Zenit.ba.
Svoje već stečeno poslovno iskustvo spojio je sa znanjem djevojke Ajše koja će uskoro postati i magistar predškolskog odgoja i obrazovanja, te napraviti edukativno-zabavnu igraonicu.
“S obzirom na to da sam radio u nevladinoj organizaciji, bio sam upoznat s fondovima, a naučio sam pisati projekte i biznis planove. Naša prva sredstva za realizaciju ove ideje smo dobili od Social Impact Awarda u iznosu od 3.000 KM za jedan od najboljih društvenih biznisa u BiH za 2017. godinu. Uspjeli smo još neka sredstva dobiti preko donacija, a čitavu računicu za pokretanje ove igraonice smo zaključili ličnom ušteđevinom. Jednostavno, s malo novca pokrenuli smo zanimljivu stvar u našem gradu i pokazali da treba samo malo volje i truda i da je sve moguće”, dodaje Alić.
Naišli su i na razumijevanje uposlenika u Gradskoj upravi Zenice koji su im maksimalno olakšali pribavljanje potrebne dokumentacije kako bi što prije otvorili vrata svoje igraonice. Osnovni izvor prihoda bit će plaćanje boravka djece u igraonici u iznosu od 5 KM, bez obzira na vrijeme boravka djeteta u igraonici, a roditelji će u svom kutku imati mogućnost pravljenja toplih napitaka za koje će sami odrediti cijenu i novac stavljati u kasu.
Profesorica predškolskog odgoja i obrazovanja, a uskoro i magistrica, Ajša Telalović je pojasnila kako je igraonica podijeljena na četiri kutka, od čega su tri namijenjena za edukaciju i zabavu djece, dok je četvrti kutak namijenjen za roditelje.
“Tri kutka za djecu su namijenjena za razvijanje njihovih predčitalačkih, motoričkih i logičkih sposobnosti. Sve navedene sposobnosti će se učiti kroz igru, od učenja brojeva, slova, boja, do razvijanja boljeg pamćenja preko memory kartica”, izjavila je Telalović, te objasnila zbog čega se odlučila na otvorenje igraonice, a ne obavljanje pripravničkog staža i zapošljavanje u neku od već postojećih igraonica:
“Pripravnički nisam završila, jer sam vidjela kako su oni prošli kod mojih kolegica. Govorile su mi da nisu imale priliku pokazati svoju kreativnost i da je njihova motivacija, koja je bila na visokom stepenu, iz dana u dan bila sputavana. Odlučila sam s Aldinom da pokrenem ovu igraonicu gdje ćemo pružiti priliku drugim profesoricama da završe kod nas pripravnički i da pokažu svoj maksimum.”
Strah od neuspjeha kod Ajše i Aldina postoji, ali ne u velikoj mjeri, jer vjeruju da će njihovi sugrađani prepoznati ovu ideju kao jednu pozitivnu i jedinstvenu u Zenici.
“Vjetar u leđa mi je profesija jer sam htjela uživati u onome što sam prošla kroz pet godina studiranja”, zaključila je Telalović.
Aldin i Ajša planiraju u budućnosti razviti svoju ideju i na druge bosanskohercegovačke gradove, praviti korporativna druženja roditelja i djece, realizirati igrokaze, radionice, pa i upustiti se u proizvodnju bh. igračaka i formiranja vrtića koji bi imao sličan koncept poslovanja kao i njihova igraonica.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.