Novi skandal potresa pravosuđe BiH. Danas, su putem Suda BiH, Kolegiju Tužilaštva BiH advokati Mirsad Islamović i Osman Mulahalilović predali zahtjev za izuzećem tužioca Miroslava Janjića u predmetu koji se vodi protiv Mensura Đakića i Begzada Kajtazija. Radi se o vrlo ozbiljnim optužbama.
Već duže vrijeme Mulahaliloviću nije bio dozvoljen pristup nekim videomaterijalima. Bilo je očigledno da se radi o opstrukciji odbrane i to od institucija države. Uzalud su bili i zahtjevi Suda BiH prema Ministarstvu odbrane BiH. Radilo se o očiglednom izbjegavanju pravosudnog zahtjeva sa najviše instance. Sve se nastavilo i u očiglednom prikrivanju nekih dokumenata krucijalnih za odbranu Đakića i Kajtazija, piše novinska agencija Patria.
Na ročištu od 2. februara 2018. godine, od Sudskog vijeća, Mulahaliloviću je naloženo, ukoliko sumnja da postoje dokazi koji se kriju od strane Tužilaštva u ovom procesu, da napravi uvid u tužilački spis. Naime, on je na ročištu 2. februara 2018. godine je dokazao da izjava ključnog svjedoka Šefketa Lubinovića od 7. oktobra 2013. godine nije dostavljena uz optužnicu. Bilo je očigledno da je ovaj dokaz tužilac sakrio od odbrane.
Na ročištu od 16. marta 2018. godine, advokat Mirsad Islamović, također je dokazao da dvije izjave umrlog svjedoka Mirsada Mujića nisu dostavljene uz optužnicu. Dakle, bile su to tri sakrivene izjave u ovoj krivičnom procesu.
Ono što se kasnije događalo potvrdilo je ozbiljnu samovolju tužioca Janjića u ovom slučaju.
Nakon silnih žalbi Mulahalilovića, 12. marta 2018. godine, tužilac Janjić Miroslav mu je odobrio da izvrši uvid u tužilački spis. I, da ne bude zabune, na poziv tužioca Janjića, 16. marta 2018. godine, njegova saradnica dovela je Mulahalilovića do ureda.
Na hodniku je Mulahalilović sreo tužioca Sašu Sarajlića, koji je sa njim ušao u Janjićevu kancelariju. Mulahalilović je od Janjića zatražio popis tužilačkog spisa.
Tužilac je odgovorio, povišenim glasom da nema popisa spisa.
Mulahalilović se pozvao na zakon: „Dajte mi popis spisa u elektronskoj formi iz CMS-a da mogu usporediti popis spisa i ono što ste mi dali kao dokaz uz optužnicu“.
Mulahalilović tvrdi da je tužilac Janjić tada ustao i izrazito visokim tonom zagalamio: „Izlazi iz moje kancelarije“!
Advokat je bez riječi uzeo torbu i izašao. Svemu su svjedočili tužilac Sarajlić i saradnica tužioca Janjića. Kada je izašao na hodnik i krenuo prema izlazu, iza njegovih leđa Janjić je bukvalno vrištao na hodniku. Tužilac Sarajlić je Janjića zadržavao i sve je izgledalo kao da se želi fizički obračunati sa Mulahalilovićem. Advokatu je to izgledalo kao pokušaj izazivanja afere da bi se izbjegla očigledna profesionalna odgovornost.
Sve se može jasno potvrditi pregledom videonadzora. Dakle, najmanje tri izjave nisu date uz optužnicu u ovom procesu. U ova tri dokumenta kriju se izjave koje govore u korist odbrane Mensura Đakića i Begzada Kajtazija.
Advokati Islamović i Mulahalilović osnovano sumnjaju da postoje i drugi dokazi u tužilačkom spisu koje je tužilac Janjić sakrio s ciljem otežavanja odbrane. Bilo kakvo skrivanje izjava zapravo je montiranje procesa protiv optuženih Đakića i Kajtazija.
Potrebno je da se svi dokazi dobijeni od Tužilaštva Brčko Distrikta BiH sravne sa dokazima koji postoje u spisu tužioca Janjića u vezi sa predmetom Đakić i Kajtazi. Advokati traže i od Ministarstva odbrane BiH da se pribave svi zapisnici o primopredaji dokaza pribavljeni u toku istrage od strane tužioca Janjića, a osobito, zapisnici o primopredaji, reversi u predmetu Đakić i Kajtazi kako bi se dokazi mogli sravniti sa dokazima koji se nalaze u optužnici i u spisu tužitelja Janjića, a koji se tiču predmeta Đakić i Kajatazi.
Islamović i Mulahalilović upozoravaju Sud BiH da nakon okončanja istrage i podizanja optužnice, braniocu moraju biti dostupni svi dokazi do kojih se došlo u istrazi, tako oni koji idu na štetu optuženog tako i oni koji idu u korist. Ako se uredno ne vodi popis spisa, ili ako tog popisa spisa nema, kako to tužilac Janjić tvrdi, onda to otvara neograničene mogućnosti za montiranje krivičnog postupka.
VSTV BiH je upravo iz ovih razloga prikrivanja dokaza u Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, u članu 7. uveo obavezu vođenja popisa spisa u CMS-u.
Već se vode potupci protiv nekih tužilaca koji su skrivali dokaze. Sumnja se da neki nevini ljudi čame u zatvorima jer su dokazi protiv njih bili sakriveni. Nažalost, advokati nemaju iskustva sa potrebom sravnjivanja tužilačkog spisa, a mnogi od njih i ne vjeruju da se tužioci smiju usuditi sakriti dokumenta.
Patria je vezano za ovaj slučaj zatražila očitovanje Tužilaštva BiH.
Nažalost, dogodio se ovaj advokatski zahtjev za izuzećem tužioca, koji je bacio još jednu mrlju na pravosuđe BiH.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.