Na sjednici Predstavničkog doma PSBiH zakazanoj za 20. feburar u skladu sa zaključkom s prošle sjednice razmatrat će se revizorski izvještaji za one institucije koje u dobile mišljenje s rezervom od Ureda za revizorske izvještaje.
Tako će poslanici na sjednici razmatrati izvještaje revizora za Ministarstvo odbrane, Ministarstvo vanjskih poslova, Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, Graničnu policiju, Ministarstvo sigurnosti, Uprava za indirektno oporezivanje, Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka, Visoko sudsko i tužilačko vijeće, Državna agencija za istrage i zaštitu i Tužilaštvo BiH.
Najveće zamjerke su bile što nema nikakve odgovornosti onih koji su dobili ovakva mišljenja, te je upućena i kritika Uredu za reviziju zbog činjenice da niti jedna instiucija nije dobila negativno mišljenje.
– Pa, mi kao da smo Skandinavija, ali vjerujem da i kod njih ima institucija koje dobiju negativno mišljenje – kazao je poslanik Sadik Ahmetović.
Zamjenik predsjedavajuće Zastupničkog doma PSBiH Šefik Džaferović u toku rasprave je kazao da je za njega rasprava o finansijskoj reviziji državnih institucija jedna od najvažnijih rasprava u Parlamentarnoj skupštini BiH.
On je istakao da Ured za reviziju BiH nema zakonsku mogućnost da bilo koga sankcioniše i da zakonodavna vlast to ne može tražiti od ove institucije.
No, pitanje je zašto tužilaštva ne rade, jer na osnovu nalaza koje revizori urade može se lako pokrenuti istraga.
– Da živimo u normalnom društvu to bi bio alarm, jer očigledno oni koji su zaduženi za sprovođenje zakona i sankcionisanje onih koji ih krše imaju problem sa primjenom pozitivnih zakonskih propisa – upozorio je Staša Košarac.
On je kao zajednički problem u svim institucijama koje su dobile mišljenje sa rezervom naveo slabosti i nedostatke u procesu javnih nabavki.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.