Tridesetak mještana naselja Dolipolje, u Mjesnoj zajednici Lašva u Zenici, danas je organizovalo mirne proteste kao izraz velikog nezadovoljstva zbog izgradnje klaonice i depoa za stoku usred naseljenog mjesta.
Pomenuta klaonica, tvrde okupljeni, gradi se bez saglasnosti mještana Dolipolja, a također tvrde da su se obraćali Gradskoj upravi i Vladi Zeničko-dobojskog kantna. Danas su prezentovali peticiju protiv izgradnje klaonice koju je potpisalo 39 osoba. Protiv izgradnje navedenog objekta izjasnilo se 90 posto mještana.
Vlasnik objekta se obratio kasnije redakciji Oslobođenja uz tvrdnju da gradi objekat po evropskim standardima i to na lokaciji gdje su nekad bile dvije ruševne kuće i dvije štale, te da ima sve potrebne dozvole.
Borba kao i 1992.
“Objekat se gradi usred naselja gdje su u blizini kuće. Opravdano strahujemo da će doći do zaraza prenosivih sa životinja na ljude uz smrad i dim. Postoji osam dimnjaka u objektu. Biće i stalni dovoz stoke i klanje. Uz to, objekat će uzimati više od dvije trećine vode za mjesto, preko 30 kubika vode. I ovako imamo problema sa vodosnabdjevanjem u sušnim periodima, a pitanje je šta će biti ako oni pođu raditi”, kazao je Sakib Pašalić, prvi komšija, čiji je ulaz u porodičnu kuću udaljen dva metra od dvorišta klaonice sa preradom mesa, koja treba imati i depo za stoku.
On je objasnio da su ispusne vode planirane pored dječijeg igrališta. Mada će, veli, ići preko prečistača, sumnjaju da će sve biti urađeno kako treba i da malo ko od vlasnika ovakvih objekata u Bosni i Hercegovini poštuje zakone.
“Nema vremena da se ta voda izmiješa sa Bosnom da bi došla koliko-toliko razblažena. Strahujemo zbog svega – od zaraznih bolesti do drugih stvari koje će nastati. Nama je rečeno da se radi o malom zanatskom objektu, a vidite da se objekat prostire na nekih hiljadu metara kvadratnih.”
Edina Islamović, rukovodilac Sektora za prostorno uređenje i građenje Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Zeničko-dobojskog kantona, rekla je da se tu radi o naselju sa pretežno ruševnim objektima.
“Možete vidjeti da ovdje nema ruševnih objekata u blizini. Dobili su iz Gradske uprave papir gdje se jasno kaže da se radi o urbanoj zoni, ali je ona u svom rješenju navela da se radi o parceli koja se nalazi u vanurbanom području”, naglasio je Pašalić.
On je poručio da je za njega ovo borba kao što je bila 1992. godine na početku rata, jer bi “morao živjeti dva metra od prljavog dvorišta”. Boriće se, veli, do Strasbourga. Neće se, kaže, ovdje završiti i neće njegovo dijete, i sutra unuče koji će živjeti ovdje, biti ugroženi.
Rješenje
Enes Pašalić, s druge strane je komšija koji živi blizu objekta klaonice. Rekao je da ova njihova borba traje šest mjeseci.
“Edina Islamović, koja je izdala rješenje za ovaj objekat, zavlači nas četiri mjeseca, dok nismo došli do ministra Fahrudina Brkića. Na njegovu intervenciju smo dobili dokumentaciju. U konsultaciji sa advokatom vidjećemo protiv koga ćemo podnijeti krivične prijave. Očigledno je da tu ima 20-ak rješenja. Gospođa Edina nas ubjeđuje da ovdje nema naselja gdje se objekat gradi, da ovdje niko ne živi. Na insistiranje ministra obećala je da će doći ponovo na lokaciju da se uvjeri, jer ona se, ko biva, ne sjeća ovih kuća kad je izlazila na teren. Čisto sumnjamo da je uopšte i izlazila, kao ni ta njena komisija. Obaviješteno je i Tužilaštvo koje je spremno da preuzme predmet i tražili su dokumentaciju, ali ona dva mjeseca već kopira 20-ak stranica koje im treba dostaviti”, istakao je Pašalić.
I zaista, u rješenju koje je potpisala Islamović piše da se “objekat klaonice za stoku sa preradom mesa planira graditi u naselju Dolipolje, a lokacija predviđena za gradnju nalazi se izvan urbanog područja navedenog naselja”. Navela je i da se na suprotnoj strani ovog pogona, iza rijeke Bosne, nalazi nekoliko sela i zaseoka koji su povezani sa lokalnim putem.
Amir Pašalić, vlasnik objekta i Pašalić mesnica, ustvrdio je da je ovo prvi objekat u Zeničko-dobojskom kantonu koji je dobio sve potrebne dokumente za izgradnju objekta zanatskog tipa i prerade mesa.
“Objekat posjeduje vodne saglasnosti, saglasnost Sliva rijeke Save, urbanističku saglasnost, građevinsku saglasnost, veterinarsku saglasnost i okolinsku saglasnost. Uz to će imati postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koji će izgraditi firma Ibis iz Zavidovića, jedina ovakva sa A liste u BiH koja to radi”, kazao je Pašalić.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.