Na svjetskim valutnim tržištima prošle sedmice je dolar ojačao jer bi ubrzanje rasta američke ekonomije uskoro moglo navesti Federalne rezerve (Fed) na povećanje kamata, dok će ostale vodeće centralne banke u svijetu još duže voditi labavu monetarnu politiku.
Kurs dolara skočio je prošle sedmice prema japanskoj valuti 1,2 odsto, na 106,1 jena (JPY). Američka valuta ojačala je i u odnosu na britansku, pa je kurs funte skliznuo 0,6 odsto, na 1,311 USD, prenosi Hrportfolio. Cijena eura skliznula je prema američkoj valuti 0,5 odsto, na 1,0975 USD. U odnosu na japansku valutu, euro je ojačao 0,7 odsto, na 116,5 JPY.
Niz posljednjih podataka ukazuje na ubrzanje rasta američke ekonomije, nakon usporavanja u prvom tromjesečju, pa su ponovo oživjele špekulacije da će Fed uskoro povećati kamatne stope, ako ne krajem ove, onda početkom naredne godine. S druge strane, ostale najveće centralne banke u svijetu – od kineske i japanske do evropske i britanske – vjerovatno će uskoro morati dodatno da olabave monetarnu politiku kako bi podstakle rast svojih ekonomija.
Zahvaljujući tome, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, dostigao je u petak 97,48 bodova, najviši nivo u četiri mjeseca. Euro se prošle sedmice našao pod pritiskom, iako je Evropska centralna banka (ECB) odlučila da ostavi nepromijenjenu monetarnu politiku. Pričekaće, kako je poručila, razvoj situacije nakon odluke Britanaca o napuštanju Evropske unije prije nego što reaguje.
U međuvremenu, novi podaci pokazali su da su poslovne aktivnosti, mjerene PMI indeksom, u eurozoni u julu porasle najslabijim tempom od početka prošle godine. Indeks menadžera nabave (PMI) za britanski uslužni sektor u julu se strmoglavio na 47,4 boda, s 52,3 boda u junu, što je je njegov najizrazitiji pad od 1996. godine, od kada se vode ti podaci. “U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) ekonomski podaci pokazuju stabilnost i konzistentnost. A u eurozoni nakon Brexita vidimo usporavanje tempa aktivnosti u prerađivačkom i uslužnom sektoru. To je glavni razlog ovakvih reakcija na tržištima valuta”, kazao je valutni strateg u firmi Tempus Juan Perez.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.