Carlo Ancelotti, jedan od najtrofejnijih i najcjenjenijih trenera današnjice, donio je odluku koja je odjeknula svjetskim fudbalskim medijima – na kraju ove sezone napušta klupu Real Madrida i preuzima selektorsku funkciju brazilske nogometne reprezentacije.
Prema dostupnim informacijama, Ancelotti će preuzeti reprezentaciju Brazila u junu 2025. godine, neposredno pred početak Svjetskog klupskog prvenstva, te će predvoditi “Selecao” u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026. godine. Ovaj potez označava kraj jedne ere u Madridu, ali i početak velikog izazova za iskusnog italijanskog stručnjaka.
Odluka dolazi nakon turbulentne sezone za Real Madrid, u kojoj su “Kraljevi” eliminisani iz Lige prvaka od Arsenala, a u domaćim okvirima poraženi u finalu Kupa kralja protiv Barcelone. Iako je Ancelotti kroz svoju karijeru s Realom osvojio brojne trofeje, uključujući dvije Lige prvaka, domaće titule i svjetske klupske naslove, čini se da je došlo vrijeme za novu stranicu u njegovoj karijeri.
Posebno je zanimljivo da će Ancelotti postati prvi strani selektor Brazila u gotovo šest decenija. Time brazilski fudbalski savez šalje jasnu poruku da želi promjene i modernizaciju u pristupu reprezentaciji koja već dugo traži povratak na svjetski tron.
Na drugoj strani, Real Madrid nije dugo čekao s planovima za budućnost. Prema pisanju svjetskih sportskih medija, Ancelottijev nasljednik na klupi “Los Blancosa” trebao bi biti Xabi Alonso, trenutni trener Bayer Leverkusena. Alonso, bivši veznjak Reala, ove je sezone briljirao s Leverkusenom, vodeći njemački klub do titule Bundeslige bez ijednog poraza, što ga je dodatno preporučilo za klupu velikana s “Santiago Bernabeua”.
Ancelotti će u narednim sedmicama održati finalne razgovore s predsjednikom Real Madrida, Florentinom Pérezom, kako bi dogovorili sve detalje njegovog odlaska i olakšali proces tranzicije.
Za Ancelottija, koji je tokom impresivne trenerske karijere osvajao trofeje u Italiji, Francuskoj, Engleskoj, Njemačkoj i Španiji, preuzimanje brazilske reprezentacije predstavlja izazov kakav još nije imao. Raditi s talentom poput Viniciusa Juniora, Rodryga i ostalih zvijezda “Canarinha” sigurno će biti uzbudljivo iskustvo za iskusnog trenera, čiji je mirni pristup i sposobnost da gradi pobjedničke ekipe širom Evrope već postala njegov zaštitni znak.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.