U organizaciji Katedre za kulturu i turizam Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici, 30. aprila 2025. godine bit će obilježen Svjetski dan slobode medija kroz interdisciplinarni program koji uključuje predavanje na temu slobode medija (3. maj), studentsku izložbu pod nazivom “Vizuelni izrazi slobode: od karikature do mema”, i interaktivnu radionicu za učenike i studente.
Prisutne će pozdraviti dekanica Filozofskog fakulteta, prof. dr. Alica Arnaut, a uvodno izlaganje o globalnom i lokanom kontekstu slobode medija održat će prof. dr. Damir Kukić, redovni profesor na Katedri za kulturu i turizam Filozofskog fakulteta u Zenici, autor brojnih knjiga i naučnih radova u oblasti Komunikologije i Medija.
O slobodi medija iz ugla svakodnevne novinarske prakse govorit će dugogodišnja novinarka, predsjednica Udruženja BH novinari Velida Kulenović. Gost predavač bit će i Adnadin Jašarević, direktor Muzeja grada Zenice, novinar, pisac i karikaturista koji će reći nešto više o ulozi vizuelne komunikacije u medijima.
U okviru događaja bit će otvorena i studentska izložba pod nazivom “Vizuelni izrazi slobode: od karikature do mema” koja je rezultat praktične i istraživačke nastave na više predmeta – od Arhivistike, Digitalne humanistike i Novih medija, do predmeta Muzeji, arhivi i biblioteke u informatičkom društvu. Studenti su istraživali ulogu karikature u ratnim izdanjima lista Oslobođenje, analizirali savremene memove na društvenim mrežama, te kroz izložbu prikazali kako se kroz različite medijske forme prenose poruke otpora, ironije, humora i kritike.
Organizatori sa Katedre za kulturu i turizam ističu kako je cilj projekta bio potaknuti mlade na kritičko razmišljanje o ulozi medija u oblikovanju društvene stvarnosti, te na aktivno učešće u odbrani i promociji slobode izražavanja. Smatraju da organizacija ovakvih projekata i promocija slobode medija ima važnu ulogu u promociji ljudski prava i građanski sloboda.
Partneri projekta su Udruženje BH novinari i Gradska biblioteka Zenica.
Izložbu će biti moguće pogledati u prostorijama Filozofskog fakulteta, a dostupna je i online putem QR koda – čime se otvara dodatni prostor za participaciju i širenje poruke o važnosti slobodnog i odgovornog medijskog izražavanja.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.