Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici održana je promocija knjige Cijena nečiste krvi: kulturni i ekonomski aspekti menstruacije u BiH, autorica dr. sc. Zilke Spahić Šiljak i dr. sc. Jasne Kovačević.
Kako piše N1, knjiga je nastala u okviru UNIGEM (Univerziteti i gender mainstreaming) projekta, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, a izdavač je TPO fondacija.
Cijena nečiste krvi predstavlja pionirski akademski iskorak u istraživanju teme menstruacije u bosanskohercegovačkom društvu, koje je obilježeno duboko ukorijenjenim patrijarhalnim normama.
Istraživanje je provedeno u 28 gradova BiH kroz anketu u kojoj je učestvovalo više od 2.000 žena te 73 dubinska intervjua. Knjiga analizira menstruaciju ne samo kao biološki fenomen, već i kao društvenu konstrukciju i ekonomski izazov.
Poseban fokus stavljen je na ekonomske dimenzije menstruacije, uključujući koncept menstrualnog siromaštva – nemogućnost pristupa osnovnim higijenskim potrepštinama. Iskustva žena iz BiH, Hrvatske i Srbije dodatno su obogatila analizu.
Autorice naglašavaju važnost podizanja svijesti o menstruaciji kao društvenom i ekonomskom pitanju te potrebu za političkim mjerama koje bi osigurale pravednije uslove za žene i djevojke. Knjiga pruža temelje za akademsku raspravu i konkretne prijedloge za unapređenje postojećeg stanja.
Promocija u Zenici potvrdila je značaj ove teme i otvorila prostor za daljnju diskusiju o rodnoj ravnopravnosti i ekonomskim nejednakostima u BiH i regiji.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.