Riječi “rak”, “karcinom” i “tumor” u svakodnevnom se govoru ponekad krivo koriste za opisivanje raznih oblika zloćudnih bolesti.
U medicinskom je rječniku vrlo jasno razjašnjeno koji izraz se kada treba koristiti.
Tumor
Riječ tumor dolazi od latinske riječi za “izraslinu” ili “kvrgu“. Zato tumor može biti bilo koja vrsta otekline ili mase abnormalnih stanica u tijelu.
Tumor je abnormalna masa tkiva koja nastaje kad stanice rastu i dijele se više nego što bi trebale. Tumori mogu biti benigni (ne rak) ili maligni (rak). Benigni tumori ne šire se, dok maligni mogu napasti okolna tkiva.
Rak
Rak je oblik malignog tumora koji se karakteriše nekontrolisanim rastom ćelija koje se mogu širiti na druge dijelove tijela kroz krv i limfu. Rakovi mogu formirati metastaze, odnosno sekundarne tumore na udaljenim mjestima.
Ćelije raka brzo se razmnožavaju unatoč ograničenju prostora, hranjivih tvari koje dijele s drugim stanicama ili signala poslanih iz tijela kako bi se zaustavila reprodukcija.
Karcinom
Karcinom je rak koji počinje u stanicama koje oblažu sluznice organa kao što su jetra, bubrezi, gušterača i debelo crijevo (razlika između raka i karcinoma). To su epitelne stanice koje čine prvi sloj sluznice. Dolazi do nekontrolirane diobe stanica i prodora u lokalno područje s mogućnošću formiranja metastaza na udaljenim mjestima (razlika između tumora i karcinoma).
Da zaključimo, tumor se može, ali i ne mora razviti u rak. Rak je s druge strane maligno stanje u kojem bi širenje abnormalnog staničnog rasta moglo postati nekontrolirano. U medicini se tumor također naziva i novotvorina (neoplazma). Kada je novotvorina maligna, naziva se rak.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.