Dok predstavnici svih političkih stranaka u Bosni i Hercegovini poručuju da mladi moraju biti prioritet, rješavanje stambenog pitanja za mnoge mlade ostaje nedosanjani san jer su subvencije nedovoljne. Vrtoglavi rast cijena mladima uliva dodatni pesimizam da će ikada imati svoj stan.
Čak i kada imaju dobru platu i ugovor na neodređeno, cijene nekretnina onemogućavaju mlade da riješe stambeno pitanje. Tako se u Sarajevu cijena kvadrata kreće od 3.700 KM. Za 45 kvadrata traži se 166 hiljada maraka. Da bi podigli kredit u tom iznosu mladi moraju, prema kreditnom kalkulatoru jedne od banaka, plaćati mjesečnu ratu od 1.011 KM na 20 godina. Većina mladih daleko je od glavnog uslova za kredit – stabilnog zaposlenja, piše N1.
Studija o mladima pokazala je da samo 6,6% njih živi samostalno. U prvom redu to je zbog finansijskih razloga. Samo 15% mladih ima posao na neodređeno vrijeme.
A i oni koji imaju takav ugovor moraju imati nadprosječnu platu ili, što je najčešće u praksi, obavezati se na kredit sa svojim partnerom.
“Najveći broj bračnih parova koji dižu kredit moraju oboje raditi jer jedna plata je nedovoljna da bi se podmirili standardni troškovi. Kod velike većine cijela jedna plata ode na ratu s obzirom na divljanje cijena i u novogradnji i u starogradnji”, kaže Alma Mečević.
U Kantonu Sarajevo mladi su dobili subvenciju u iznosu od 4.800 KM. Postoje naznake da bi taj iznos mogao dostići i 10.000 KM.
“Oni su nama subvenciorali jedan do dva kvadrata prema cijenama iz 2023. Ako dobijemo ovaj ostatak to će biti i nešto više”, dodaje Alma.
Cijena kvadrata rasla je i u drugom entitetu. Sada je u Republici Srpskoj prosječna cijena kvadrata 2.700 maraka.
“Teško je da dobiju kredit pa se odlučuju da žive kod roditelja ili su, što je većinom, podstanari. Što se tiče pogodnosti to je jedino kredit koji obezbjeđuje Investiciono razvojna banka Republike Srpske preko komercijalnih banaka gdje je kamata povoljnija i imaju povrat kamata”, pojašnjava Ranko Vukmanović iz NEK nekretnina.
Sociolog Vladimir Vasić upozorava da je ekonomska situacija ključni razlog za odlazak mladih.
“Imate stalno u svim tim programima, agendama političkim… da se bore za natalitet, za očuvanje mlađe populacije, a ključni razlog za odlazak mladih je, pored nestabilne društveno-političke situacije, jeste ekonomska situacije. Vlastodršce ne zanimaju mladi ljudi, vidi se da im ne treba kritična masa. Ne treba im kritična masa mladih ljudi jer je takva masa opasna”, dodaje.
Rješenje može biti povećana stanogradnja, kao i ciljane subvencije namijenjene onima koji su daleko od ispunjavanja trenutnih uslova kreditiranja. No, odavno sve ide u drugačijem smjeru pa je demografska slika iz godine u godinu sve lošija.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.