Univerzitet se osvrće na posljednje izjave pomoćnika Ministra za obrazovanje, nauku, kulturu i sport, trenera sporta, postavljajući pitanje kako je osoba izvan akademskog sektora imenovana za predsjednika Radne grupe za pripremu nacrta izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Izmjene zakona, prema Univerzitetu, ne doprinose poboljšanju statusa Univerziteta, finansijskoj kontroli ili kvalitetu visokog obrazovanja, već imaju za cilj pribavljanje koristi određenim osobama, među kojima se prepoznaju članovi Radne grupe.
Univerzitet navodi da optužbe o finansijskim zloupotrebama nisu osnovane. Na osnovu 40 inspekcijskih nadzora i interne revizije, nijedna nepravilnost nije utvrđena. Budžetski inspektor nije pronašao nepravilnosti u vezi s prekoračenjem planiranih sredstava, što potvrđuje zapisnik budžetskog nadzora.
Univerzitet ističe da važeći propisi omogućavaju sprječavanje i sankcionisanje finansijskih zloupotreba, te da bi u slučaju postojanja nepravilnosti članovi menadžmenta već bili smijenjeni.
Neustavnost predloženih izmjena
Navodi o izboru prorektora bez saglasnosti vlade demantuju se odlukom Ustavnog suda BiH, koja jasno definiše da rektora i prorektore bira senat kao najviše akademsko tijelo. Univerzitet upozorava da predložene izmjene zakona ponovo krše Ustav BiH i da će ih Ustavni sud BiH vjerovatno proglasiti neustavnim.
Izneseni navodi o angažmanu advokata također su ocijenjeni kao neosnovani, jer je angažman advokata u skladu s važećim propisima i budžetom Univerziteta. Univerzitet naglašava da je dobio sve sporove protiv Ministarstva ZDK, što može biti razlog frustracija pomoćnika Ministra.
Sindikat i Unija studenata, prema saopštenju Univerziteta, djeluju nezavisno i nisu pod utjecajem menadžmenta. Međutim, Ministarstvo je slalo inspekcijske nadzore čak i studentskim asocijacijama, što je, kako se navodi, pokušaj zastrašivanja i stavljanja svih aspekata visokog obrazovanja pod kontrolu.
Problemi s odobrenjem programa i kadrovskom politikom
Univerzitet ukazuje na činjenicu da Ministarstvo nije odobrilo nove studijske programe, poput Elektrotehnike i informacionih tehnologija, te da nisu riješeni problemi s popunom upražnjenih mjesta, čak ni u slučajevima smrti zaposlenika. Također, zaposlenici Univerziteta imaju najniža primanja u BiH, jer nije potpisan novi kolektivni ugovor.
Univerzitet u Zenici poziva pomoćnika Ministra da prestane gurati neustavne izmjene zakona i iznositi neistine o radu Univerziteta. U saopštenju se navodi da bi fokus trebao biti na interesima visokog obrazovanja i građana ZDK, umjesto nanošenja štete i omalovažavanja ove institucije.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.