Otpuštanje radnika u ugostiteljstvu i trgovini, otvaranje dragstora sa 24-satnim radnim vremenom, pojačana kupovina u manjem bh. entitetu RS, neke su od posljedica donošenja Zakona o unutrašnjoj trgovini, tačnije, neradne nedjelje u Federaciji BiH, upozorava ekonomski stručnjak Admir Čavalić, koji je federalni zastupnik i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH
Zakon je donesen 31. oktobra ove godine, a na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine.
Kako piše Faktor.ba, Čavalić je na posljednjoj sjednici Zastupničkog doma FBiH pitao odgovorne da li će preispitati Zakon o unutrašnjoj trgovini.
“Ostvaruje se nažalost sve ono na šta smo upozoravali kod donošenja zakona, o čemu smo i pisali kroz brojne ekonomske analize. Prva stvar je otvaranje dragstora koji su izuzeti iz neradne nedjelje. Ne da radnici ne odmaraju nedjeljom, već ti radnici sada rade ujutro u dva sata, u tri nedjeljom. Dakle, 24 sata radi nedjeljom. Veći broj radnika se zapošljava u dragstore. Veći je promet na benzinskim pumpama. Razgovaram sa radnicima sa benzinskih pumpi koji nam kažu da su preopterećeni. Vjerovatno će i tu biti više zapošljavanja, da ne spominjem pekare, a vidjeli ste šta će se dogoditi sa gradovima, općinama koji su blizu entitetske linije sa RS-om”, govori Čavalić.
Čavalić dodaje kako se u gradovima poput Gračanice, Sarajeva, nedjeljom ide u kupovinu u RS.
“Posebno me zabrinjavaju informacije koje, istina, dobijam neformalno. Ali tražit ću nakon tri mjeseca izvještaj Porezne uprave FBiH o masovnim otkazima u trgovini i ugostiteljstvu koje se naslanja na trgovinu ovih koji su u tržnim centrima. I s druge strane, dobijam dosta informacija radnika u smislu da se produžava radno vrijeme ili da rade na rasklapanju robe, pripremi i to se događa u nekim tržnim centrima koji su navodno zatvoreni i vjerovatno kada bismo imali uvid o unutrašnjosti, zatekli bismo radnike nedjeljom tamo”, govori Čavalić.
Podsjeća kako je Orašje već zatražilo izuzeće iz zakona koji se tiče neradne nedjelje.
“Imam informacije da još niz općina u FBiH i gradova planira tražiti izuzeće. Spominje se Maglaj, Gračanica, unutar Kantona Sarajevo određene općine, pogotovo kako se bude približavala ljetna sezona. Ako što više gradova i općina dobije to izuzeće, onda zakon postaje apsurdan. Ponavljam, najviše zabrinjavaju otkazi jer gdje nema prometa, ljudi se otpuštaju”, govori Čavalić.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.