Odbor Predstavničkog doma pod vodstvom republikanaca, koji istražuje široke aspekte pandemije Covid-19 i njenog utjecaja u Sjedinjenim Američkim Državama, jučer je objavio konačni izvještaj koji sažima dvogodišnju istragu. Izvještaj, koji broji 520 stranica, naglašava potrebu za boljom pripremom i odgovorima na buduće pandemije, pozivajući Kongres, Izvršnu vlast i privatni sektor da se bolje organiziraju u borbi protiv sličnih zdravstvenih kriza.
Iako većina američkih obavještajnih agencija smatra da virus nije rezultat genetskog inženjeringa, izvještaj pododbora iznosi zaključak da je koronavirus “najvjerovatnije nastao u laboratoriju u Wuhanu, u Kini”. Prema pododbora, faktori poput bioloških karakteristika virusa i bolesti među istraživačima u vuhanskom Institutu za virologiju u jesen 2019. godine upućuju na mogućnost laboratorijskog porijekla virusa. Iako još uvijek nije potpuno jasno kako je pandemija započela, američke obavještajne službe i dalje nisu saglasne oko porijekla virusa, dok se teorija o curenju iz laboratorija drži kao mogućnost.
Izvještaj također kritikuje Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), optužujući je da je stavila političke interese Komunističke partije Kine ispred svojih misija pomoći ljudima širom svijeta. WHO je, prema izvještaju, dozvolio stranci da kontroliše istragu o porijeklu virusa. Dr. Maria Van Kerkhove, tehnička voditeljica WHO-a za Covid-19, javno je kritikovala Kinu zbog nedostatka transparentnosti i istaknula da je to produbilo političnu polarizaciju u vezi s virusom.
Pored toga, izvještaj pododbora iznosi kritike na mjere za ublažavanje širenja virusa, poput socijalnog distanciranja i obaveznih maski, koje prema autorima izvještaja nisu bile zasnovane na čvrstim naučnim dokazima. Takođe, tvrde da su “produženi lockdowni” nanijeli ogromnu štetu američkom gospodarstvu, ali i mentalnom i fizičkom zdravlju građana, posebno mladih.
S druge strane, izvještaj pohvaljuje putne restrikcije koje je administracija Donalda Trumpa uvela na početku pandemije, rekavši da su one pomogle spasiti živote, dok su često bile kritizirane kao ksenofobične. Takođe, Operacija Warp Speed, inicijativa za brzo razvijanje vakcine, označena je kao “nevjerovatno naučno postignuće” koje je spasilo milione života, a bivši direktor Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti, dr. Anthony Fauci, pohvalio je ovu inicijativu.
Međutim, izvještaj također kritikuje administraciju predsjednika Bidena zbog precijenjenih očekivanja od vakcina u pogledu prevencije prijenosa virusa, što je moglo dovesti do smanjenog povjerenja javnosti u vakcine.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.