Srbijanski glumac Slaviša Čurović izazvao je buru reakcija svojom najnovijom izjavom u kojoj je komentarisao oskarom nagrađeni film Ničija zemlja bosanskohercegovačkog režisera Danisa Tanovića. Čurović je ustvrdio da se prestižne nagrade u svijetu filma i muzike često dodjeljuju iz političkih razloga, a da je upravo politika razlog zbog kojeg je Tanovićev film 2002. godine osvojio Oskara za najbolji strani film.
U svom obraćanju, Čurović je naveo niz primjera iz filmskog svijeta koji, prema njegovom mišljenju, potvrđuju da politika igra ključnu ulogu u dodjeli nagrada.
“Mislim da je Oskar odavno postao stvar politike. Pogledajte, naprimjer, filmove poput ‘Kolje’ iz Češke ili one koji su vezani za velike historijske i političke trenutke, poput ‘Pada Berlinskog zida’. Zatim, tu su i uspjesi iranske i mađarske kinematografije. Svi ti filmovi su nagrađeni iz političkih razloga. Naravno, postoje i izuzeci, rijetka čuda, poput filma Roberta Beninjija ‘Život je lep’, ali generalno, nagrade dolaze uz politički kontekst”, rekao je glumac.
Paralele s Eurovizijom
Čurović je povukao paralelu između Oskara i drugih međunarodnih događaja, poput Eurovizije, tvrdeći da su pobjede često motivirane političkim razlozima. Kao primjere naveo je pobjedu grupe “Riva” 1989. godine, za koju smatra da je bila politički motivirana kako bi se očuvalo jedinstvo tadašnje Jugoslavije, te pobjedu 2006. godine u trenutku crnogorskog osamostaljenja.
“Bitan je taj trenutak u kome se nešto daje i dešava. Nije sve u kvalitetu”, zaključio je.
Posebnu pažnju privukao je njegov stav o filmu Ničija zemlja. Čurović smatra da je Tanovićev Oskar bio posljedica političkog trenutka, aludirajući na tadašnje geopolitičke okolnosti.
“Danis Tanović je dobio Oskara kada su dokazivali da ako ste poslušni i dobri možete dobiti priznanje, a ako niste, možete završiti poput Iraka ili biti suočeni s Arapskim proljećem. Oskar jeste politički čin, ali svakako kvalitet je ono što prednjači”, istakao je Čurović.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.