Vozačima u Velikoj Britaniji i Španiji nije dozvoljeno da voze u zimskim jaknama, a ako to čine, zakonom su propisane kazne.
Vozačima prijeti kazna od 100 funti ukoliko zaborave skinuti jaknu prije vožnje automobila. To vjerovatno neće biti rijedak slučaj tokom jeseni i zime, kada temperature padnu. Kao što je slučaj na otvorenom, neugodno je ući u hladan automobil.
Međutim, problem nastaje kada se automobil zagrije, jer vozačima postaje vruće, a skidanje jakne u automobilu nije nimalo lagan zadatak. Pored toga, to je opasno činiti jer oduzima pažnju vozaču, koji bar za trenutak moraju skrenuti pogled s ceste, a posljedice mogu biti kobne.
Kazna za nošenje jakne tokom vožnje u Velikoj Britaniji iznosi 100 funti, odnosno oko 120 eura.
Međutim, u nekim slučajevima vozači koji nisu u potpunosti fokusirani na cestu mogu proći još gore. “Vožnja bez dužne brige i pažnje” može rezultirati kaznom od 2.500 funti (gotovo 3.000 eura), ali i do 5.000 funti (gotovo 6.000 eura) u ekstremnim okolnostima.
Jedan od osam vozača u Velikoj Britaniji je priznao da je skidao jaknu dok je bio za upravljačem automobila.
Kazna za nošenje zimske jakne u Španiji tokom vožnje iznosi 200 eura. Razloga ima nekoliko, a prvi je činjenica da ograničava pokrete vozača i sprečava optimalnu reakciju u hitnim situacijama. Isto se odnosi i na rukavice, a u Španiji će vozači biti kažnjeni čak i ako nose šal tokom vožnje.
Prošle godine je saopćeno da nošenje zimske jakne tokom vožnje uzrokuje još jedan problem za vozača, ali i za ostale putnike koji koriste sigurnosni pojas. Navedeno je da debela jakna sprečava optimalno zatezanje pojasa, koji u slučaju sudara može kliznuti niže preko abdomena i uzrokovati povrede mekih tkiva poput crijeva, jetre i slezene. Također, može uzrokovati unutrašnje krvarenje.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.