Ministarstvo za prostorno uređenje, promet i komunikaciju i zaštitu okoline i Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zeničko – dobojskog kantona podržali su seminar i radionicu koja se pod nazivom “Upravljanje animalnim otpadom na područu ZDK”, a u organizaciji Instituta za zdravlje i sigurnost hrane (INZ) Zenica, održava od 4. do 7. novembra.
Seminar – radionicu jedinstvenu na ovu temu otvorio je Adnan Šabani, ministar prostornog uređenja, prometa i komunikacije Zeničko – dobojskog kantona.
“Vlada Zeničko – dobojskog kantona odlučna je da unaprijedi život građana i u tom cilju želja nam je da riješimo i segment upravljanja animalnim otpadom koji može i već predstavlja ozbiljan problem po zdravlje ljudi. Seminar koji je okupio zaista referentne učesnike, želimo iskoristiti kako bi dobili što više kvalitetnih informacija i podataka s ciljem izrade detaljnog plana i programa rada na rješavanju problema. U konačnici, želja nam je što prije formirati javno preduzeće koje će upravljati komunalnim i animalnim otpadom. I danas smo iz izlaganja uvaženih ZDK doktora medicine i veterine mogli saznati kako se u zemljama EU, pa i našeg okruženja, animalni otpad sve više pretvara u resurs i to je naš konačni cilj”, obraćajući se učesnicima kazao je ministar Šabani.
Prvog dana seminara – radionice učesnici su bili predstavnici kompanija koje se bave uzgojem životinja, njihovom preradom i proizvodnjom hrane. Za utorak je planirano da učesnici budu predstavnici veterinarskih stanica i službeni veterinari, trećeg dana na radionici – seminaru će učestvovati proizvođači peradi, a četvrti dan je rezervisan za farmere i lovce.
“Iskazujemo duboku zahvalnost ministrima Adnanu Šabaniju i Jasminu Čajiću i njihovim saradnicima na podršci u realizaciji ovog važnog projekta. Upravljanje animalnim otpadom na području Zeničko-dobojskog kantona ima ključnu ulogu u očuvanju okoliša, zaštiti zdravlja ljudi i životinja ali i u stvaranju ekonomskih prilika za naše poljoprivrednike. Animalni otpad, kada se neadekvatno zbrinjava, predstavlja ozbiljan ekološki problem i rizik za javno zdravlje. Naš projekat pokazuje da kroz primjenu inovativnih metoda i edukaciju, animalni otpad može postati vrijedan resurs – izvor biogasa, organskog đubriva i energije. Ovo je prilika da proizvođači ne samo smanje štetni utjecaj otpada već i ostvare dodatni prihod, što doprinosi jačanju ekonomije našeg kantona”, kazala je menadžer projekta Majda Fetahagić, uposlenica INZ Zenica.
Predstavnik Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu ZDK Abdulah Imamović, kantonalni veterinarski inspektor Adnan Leto, načelnik Službe za hemijsku dijagnostiku INZ Zenica prof. dr. sc. Amir Ibrahimagić, načelnik Službe za epizootiologiju mr.sci Jasmin Dizdarević i ekspert za ovu oblast Sanja Čelebićanin sa bogatim međunarodnim iskustvom svojim analizama i iskustvima nastojali su ukazati na značaj projekta i važnost da se kroz održive prakse osigura bolja budućnost za Zeničko – dobojski kanton i sve njegove građane.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.