Radnicima Alpine u Žirama koji su na popisu viška radnika, počeli su stizati otkazi radnog odnosa, javlja Radio Slovenija. Zbog planiranog restrukturiranja u Žirama se očekuje otpuštanje 83 radnika, a 23 osobe dobit će nove ugovore o radu u drugom odjelu. Do kraja godine Alpina iz Žirova bi trebala imati 160 zaposlenih.
Uprava kompanije je u augustu, nakon zaključenja kolektivnog odmora, predstavnicima radnika i sindikata predstavila planiranu reorganizaciju i optimizaciju koncerna prema kojoj će 60 zaposlenika u Žirama do kraja godine ostati bez posla. U međuvremenu, krajem jula zatvorila je i jednu od dvije proizvodne jedinice u Bosni i Hercegovini, javlja STA.
Dio proizvodnih linija preselit će se u drugi proizvodni pogon u BiH, i to linije za montažu obuće za alpsko skijanje, skijaško trčanje i planinarenje te sjekač, pojasnili su u Alpini u augustu za STA. U sjedištu firme u Žirama ostaju alatnica i odjeli za lijevanje plastike i poslove visoke dodane vrijednosti, odnosno cijeli odjel razvoja, marketinga i prodaje.
Kako je danas izvijestio Radio Slovenija, poznat je popis viška radnika, a predsjednica sindikata u firmi Janja Tinauer rekla je da se radi o 83 osobe, od kojih će za 23 biti ponuđeni novi ugovori u drugom odjelu. Neki od njih čekaju penziju, a 38 će dobiti otkaz iz poslovnih razloga.
Neki u firmi već decenijama
“Ljudi su razočarani jer su u firmi dvijetri decenije. Nadam se da će im zavod pomoći oko nekog novog posla”, dodao je Tinauer, a prema pisanju radija, u podružnici Zavoda za zapošljavanje Republike Slovenije su spremni i prate situaciju.
Prema riječima Uroša Kopavnika, direktora kranjske podružne jedinice te ustanove, većina otpuštenih radnika tokom primanja novčane naknade ispunit će uslove za odlazak u penziju, ali će ipak sa svakim od njih izraditi plan zapošljavanja. Nudi im se i posao u drugim djelatnostima, bez obzira na stepen obrazovanja, dodao je.
Ove godine gubitak od tri miliona eura
Prošle godine Alpina je ostvarila 38,8 miliona eura prometa. Gubitak je iznosio 1,7 miliona eura, a vrijednost EBITDA 900.000 eura. Uprava firme ove godine planira ostvariti 28 do 29 miliona eura prihoda od prodaje, što je oko 25 posto manje od prvobitnog plana. Očekuje se da će gubitak iznositi tri miliona eura.
Kako je u augustu naglasila direktorica Amadea Kavčič Jesenovec, sadašnji koraci koje su prisiljeni poduzimati su teški i nepopularni, ali nužni za očuvanje firme. Razlozi za njih su smanjenje potreba za proizvodnim kapacitetima, visoki troškovi energenata, transporta i održavanja, povećanje minimalne plaće i veliki pritisak konkurencije u smislu niskih proizvodnih cijena.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.