Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder potvrdila je da će osmog dana od objave u Službenim novinama Federacije BiH na snagu stupiti novi Zakon o zaštiti zraka na području Federacije BiH, kojim će se smanjiti štetne posljedice po ljudsko zdravlje, kvalitetu života i okoliša u cjelini.
Dom naroda Federalnog parlamenta jučer je, a ranije i Predstavnički dom usvojio ovo zakonsko rješenje, te je Pozder zahvalila svim poslanicima i delegatima ističući da je tekst rezultat stručnog rada i konsultacija koje su provedene kako sa strukom i civilnim društvom, tako i s kantonalnim resornim ministarstvima budući da je ovo jedan od onih zakona koji su u zajedničkoj nadležnosti.
Dosadašnji Zakon datira iz 2003. godine i posljednji put je mijenjan i dopunjavan 2010. godine, a od tada do danas svjedoci smo pogoršanja kvalitete zraka na području Federacije BiH, naročito u urbanim područjima.
Zagađenje, navodi Pozder, ima značajne negativne zdravstvene i ekonomske uticaje, a “stručne analize govore da grijanje domaćinstava predstavlja najveći pojedinačni izvor zagađenja zraka, pa potom i saobraćaj u gradovima”.
“Novim Zakonom dobivamo bolji institucionalni i okvir politike za upravljanje i monitoring kvaliteta zraka u FBiH. Važno je da smo ovim Zakonom otvorili i mogućnosti za reakciju, implementaciju mjera i projekata kakav je onaj Svjetske banke za unapređenje kvaliteta zraka a za što je Međunarodna banka za obnovu i razvoj dala zajam u iznosu od 50 miliona američkih dolara. Konkretno, na smanjenje emisija od grijanja domaćinstava davanjem grantova za investicije u čistija rješenja grijanja i u energetsku efikasnost izdvojit će se 31.5 miliona, a za prelazak na transport s niskom emisijom u Kantonu Sarajevo razvojem biciklističke infrastrukture, nabavkom novih vozila s niskom emisijom za javni gradski prevoz i pružanje tehničke pomoći za donošenje sveobuhvatnih mjera niske emisije 10 miliona američkih dolara”, rekla je Pozder za Fenu nakon usvajanja Zakona na današnjoj sjednici Doma naroda.
Nadalje, donošenjem Zakona vodilo se računa o adekvatnoj transponiranosti EU zakonodavstva, uz poseban osvrt na zemlje regiona i naše realne budžetske i druge mogućnosti, decidnije se definiše pitanje nadležnosti i uloga kantona i lokalnih zajednica u pogledu monitoringa kvalitete zraka, uloga inspekcija na svim nivoima i u različitim relevantnim oblastima, kao što su okoliš, urbanizam, građenje, ali i tržišna inspekcija, budući da se ovim zakonom uređuje i pitanje kućnih ložišta što ranije nije bio slučaj.
“Zakonom se definiše i način saradnje kantona na izradi planova zaštite kvalitete zraka ali i interventnih planova, njihovog sadržaja i radnji koje se preduzimaju u slučaju prekomjernog zagađenja, preciziraju se načini finansiranja i izrada registara zagađivača. Iako se ovaj Zakon ne može striktno posmatrati kroz ekonomsku opravdanost, on ipak dugoročno gledano, kroz mehanizme koje nudi, višestruko je ekonomski opravdan iz razloga što ciljevi zakona jesu izbjegavanje, sprečavanje ili smanjenje štetnih posljedica po ljudsko zdravlje, kvalitetu života i okoliša u cjelini, a krajnje je vrijeme da nam ovo postane prioritet. Put do kvalitetnijeg zraka u najzagađenijim sredinama neće biti kratak niti lak, ali ovim Zakonom on postaje dostižan”, poručila je Pozder.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.