U Zenici je, u Gradskoj biblioteci, upriličen prigodan književni program pod nazivom “Kad riječi poteku”.
Odabrane poetske i prozne tekstove pjesnika i romansijera Destana Kolašinca interpretirala je Sedžida Beganović-Isaković.
Dodatan doprinos ugodnom ambijentu i lijepom književnom druženju dao je profesor muzike Amir Muharemović.
Do početka agresije na Bosnu i Hercegovinu Destan Kolašinac radio je u Bosanskom Brodu kao profesor sociologije i filozofije. Uz rad je upisao i u Beogradu priveo kraju postdiplomski studij iz sociologije. Kao izbjeglica (muhadžer) obreo se u Holandiji.
Nakon nostrifikacije diplome, završenih kurseva jezika i položenih ispita na Univerzitetu u Roterdamu, glavninu radnog vijeka mr. Destan Kolašinac proveo je radeći kao profesor sociopedagoške grupe predmeta i holandskog jezika za strance na jednoj višoj školi u Lajdenu.
U svijet književnosti Destan Kolašinac ušao je relatiivno kasno, s napunjenih šezdeset godina života.
Objavio je romane: “Izvjesnost neizvjesnosti” (2016), “Muhadžer” (2017) “Svjetlost tame”(2018) i zbirku poezije “Zavičaja metamorfoze” (2022).
Kolašinac, koji je i istinski filantrop, piše o realnom životnom okruženju, o ljudima s kojima živi, radi i sarađuje, nastojeći da, u svakoj situaciji, pokuša pronaći izvore svjetla i nade. Njegovo pisanje karakterišu: brojne stilske figure, korištenje arhaizama i filozofska promišljanja.
On je borac za ekološko osvješćenje, zaljubljenik u putovanja i drevne civilizacije, ali i neko ko vrlo vješto čita tragove prošlosti, s namjerom da pouke i poruke koje šalje budu korektiv u svijetu koji urušava sam sebe.
Kako sam autor reče, glavni moto njegovih knjiga je: “Zajedno graditi suživot ljudskih i kolektivnih razlika, jer na Zamlji ima mjesta za sve nas.”
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.