Situacija koja se odvija u Zenici posljednjih dana ne može se opisati drugačije nego kao apsurdna i nedopustiva. Nakon što je grijna sezona, prema uobičajenom rasporedu, završila 15. aprila, dan kasnije, 16. aprila, građani su se suočili s hladnim radijatorima. Ovo ne bi bilo toliko problematičan da nije bilo paradoksalne situacije koja je prethodila.
Građani Zenice su se posljednjih deset dana žalili na vrele radijatore usprkos ekstremno visokim vanjskim temperaturama, koje su premašivale 30°C. U dva navrata grad Zenica je bio najtopliji grad u cijelog Evropi. Mnogi su bili primorani koristiti klima uređaje kako bi rashladili svoje domove, što je izazvalo opravdano nezadovoljstvo kod građana. Sada, kada su temperature pale, a kiša i snijeg najavljeni, javno preduzeće ostaje nijemo i ne reaguje na potrebe građana.
Očekivanja građana Zenice su bila visoka kada je prije četiri godine gradonačelnik Fuad Kasumović najavljivao investiciju u novu firmu Toplana i moderne kotlove na plin. Građanima su obećani kotlovi koji će efikasno reagirati na promjene temperature i pružiti optimalnu toplotnu energiju. Međutim, posljednjih deset dana su pokazali da su ova obećanja bila tek mrtvo slovo na papiru.
Produženje grijne sezone u cilju pružanja adekvatne toplotne zaštite građanima u ovoj nepredvidljivoj vremenskoj situaciji bilo bi pravi korak, kao što je to urađeno u Tuzli gdje je produžena grijna sezona. Pad temperature nije nikakav presedan u mjesecu aprilu i ova promjena vremena je najavljivana još prošle sedmice, ali za razliku od Tuzle, nadležni u Zenici očigledno ne prate vremensku prognozu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.