Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF pozvala je građane da večeras (25. mart) od 20:30 do 21:30 sati ugase svjetla u svojim domovima i firmama, i time se pridruže jubilarnom 10. WWF-ovu “Satu za planet Zemlju” u borbi protiv klimatskih promjena.
Zajedno sa najvećim svjetskim atrakcijama i Stari most u Mostaru će u subotu na sat vremena uroniti u mrak i biti dio globalne inicijative Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF) “Sat za planet Zemlju”. Mostar će tako desetu godinu za redom biti među 7.000 gradova u svijetu koji će podržati tu akciju.
Uz Stari most u Mostaru, zamračena će biti i Gradska vijećnica Sarajevo, Gradska uprava Doboja, središta Prijedora, Bihaća, Zenice, Zvornik, Goražde, Bugojna, Ljubuškog i brojni drugi gradovi, rečeno je na konferenciji za novinare na Koledžu ujedinjenog svijeta (UWC) u Mostaru.
– Svatko može dati svoj doprinos kroz promjenu nekih malih navika „Jedan sat koji provodimo u mraku trebao bi poslužiti kao podsjetnik da moramo osigurati održivu budućnost našeg planeta – kazao je direktor Udruge „Dinarica“ i predstavnik WWF-a u Bosni i Hercegovini Zoran Mateljak.
Studenti UWC Mostar će za vrijeme Sata za planetu Zemlju imati akustični koncert u Omladinskom kulturnom centru Abraševiću
WWF u gradu Bihaću organizira proslavu povodom Sata za planet Zemlju u suradnji s udruženjem “MoguLi”, udruženjem “Radosti druženja” te RTVUSK. Na središnjem trgu u 20:30 svi se mogu pridružiti djeci, roditeljima i ostalim članovima udruga te na kreativan način i uz zanimljive priče dati svoj doprinos očuvanju našeg planeta.
Uz simbolično gašenje svjetla tijekom samog sata, WWF poziva građane da ‘doniraju’ svoje Facebook profile i promjenom profilne fotografije prijateljima daju do znanja da žele promijeniti klimatske promjene. Ta se izmjena vrlo lako može napraviti sljedeći upute s internetske stranice earthhour.org.
Akcija “Sat za planet Zemlju” (Earth Hour) nastala je 2007. godine u australskom Sydneyu kada je 2,2 milijuna ljudi i više od 2000 poslovnih subjekata ugasilo svjetla u svojim domovima i tvrtkama kako bi dali svoj glas protiv klimatskih promjena. Prošle je godine u njoj sudjelovalo 178 zemalja svijeta, a Bosna i Hercegovina sudjeluje od 2011. godine.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.