Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Porodičnog zakona, po hitnom postupku, a nakon što je Ministarstvo pravde, kao obrađivač Porodičnog zakona, zaprimilo više inicijativa od udruženja građana koja kao primaran cilj svog djelovanja imaju zaštitu porodice i djece.
Inicijativama je inicirana izmjena člana Porodičnog zakona, koji se odnosi na “ograničavanje raspolaganja imovinom” kada su u pitanju novčana sredstva djeteta, sa obrazloženjem da ova novina u porodičnom zakonodavstvu dovodi do niza poteškoća u primjeni kod organa starateljstva, u bankarskom sektoru (raspolaganje štednjom), kao i kod samih roditelja.
Ministarstvo pravde, kao obrađivač Porodičnog zakona, odnosno članovi Radne grupe koji su učestvovali u izradi Porodičnog zakona su predmetnu inicijativu razmotrili i prepoznali kao opravdanu ali, kako su naveli iz Vlade, ne iz razloga što “ograničavanje raspolaganja imovinom kada su u pitanju novčana sredstva djeteta“ nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske, nego iz razloga poteškoća u samoj primjeni.
“Dakle, član 335. zakona, izmjenjen je na način se u stavu 3. i 4., propisuje da nepokretnosti, prava veće vrijednosti i vrednije stvari iz imovine maloljetnika mogu otuđiti ili opteretiti samo radi izdržavanja, liječenja, vaspitanja ili obrazovanja maloljetnog djeteta i samo ako su iscrpljene sve mogućnosti lica koja su po zakonu dužna da izdržavaju dijete, a da imovinom maloljetnog djeteta roditelji mogu raspolagati samo uz prethodnu saglasnost organa starateljstva”, saopšteno je iz Vlade RS.
Izvršene su i druge korekcije u svrhu unapređenja porodičnopravnih odnosa ili su u funkciji korekcija i usaglašavanja postojećih rješenja.
Utvrđene izmjene i dopune zakona o parničnom i vanparničnom postupku
Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, po hitnom postupku.
Kako su naveli, s obzirom na to da je važeći Porodični zakon, stupio na snagu 1. septembra 2023. godine, bilo je neophodno pristupiti usklađivanju Zakona o parničnom postupku sa Porodičnim zakonom, kao i izvršiti eventualno druge hitne korekcije radi unapređenja parničnog postupka.
Naime, stupanjem na snagu Porodičnog zakona, bilo je neophodno pristupiti izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, u dijelu koji se odnosi na propisivanje posebnog postupka, tj. postupka u bračnim i porodičnim odnosima, u sporovima o vršenju roditeljskog prava i održavanju ličnih odnosa sa djetetom, u sporovima radi utvrđivanja, odnosno osporavanja očinstva i materinstva te u sporovima o izdržavanju maloljetne djece ili djece nad kojom je produženo roditeljsko pravo.
Osim navedenih, izvršene su i druge hitne korekcije koje su inspirisane namjerom unapređenja parničnog postupka.
Takođe, Vlada Republike Srpske utvrdila je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku, po hitnom postupku.
Predloženim izmjenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku pristupilo se s ciljem njegovog usklađivanja sa Porodičnim zakonom, i to u dijelu koji se odnosi na propisivanje postupka oduzimanja djeteta, privremenog izdvajanja djeteta iz porodice, uređenja održavanja ličnih odnosa djeteta sa srodnicima i drugim licima, te zaštite imovinskih prava djeteta.
Izvršene su i druge hitne korekcije koje su inspirisane namjerom unapređenja vanparničnog postupka.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.