Na današnji dan prije 81 godinu preminuo je jedan od najvećih svjetskih umova u historiji čovječanstva. Svojim nevjerovatnim izumima i uspješnim patentima zauvijek je promijenio i zadužio svijet.
Tesla je tvorac “novog tehničkog poretka”, čijim je izumima postavljen temelj i pravac vrtoglavog naučno-tehničkog razvoja ljudskog roda u 20. stoljeću. Pronašao je obrtno magnetno polje, trofazni sistem prenosa električne energije, indukcioni motor, generator i transformator, fenomen elektromagnetne rezonance i patentirao niz izuma na kojima se zasniva savremena elektronika, bez kojih bi bila nezamisliva tehnička civilizacija, pogotovo prenos električne energije.
Pionir je i radio-tehnike, bežične telegrafije, radara. Njegov polifazni sistem naizmjeničnih struja pokazao je vrijednost na prvoj hidrocentrali na slapovima Nijagare.
Patentirao je oko 700 pronalazaka u oblasti naizmjenične struje, telekomunikacija, akustike i mašinstva, od kojih su mnogi našli široku primjenu.
Poslije okončanja studija elektrotehnike u Grazu i kraćeg stažiranja u Budimpešti i Parizu odselio je u SAD, čiji je državljanin postao 1884., ali je sve do smrti, na pravoslavni Božić u New Yorku, održavao bliske kontakte s otadžbinom.
U SAD-u je, proniknuvši u tajne oscilatornih kretanja elektriciteta i materije, ostvario najveće naučne poduhvate. Povodom stogodišnjice njegovog rođenja, 1956. jedinica za mjerenje visokog napona je dobila Teslino ime, kojim je nazvana i jedinica jačine magnetnog polja.
Tesla je dobio čak 15 počasnih doktorata širom svijeta, a govorio je osam jezika.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.