U Zenici, na dočeku Nove godine, trebala je biti spektakularna proslava uz nastup regionalne zvijezde Marije Šerifović. Nažalost, taj događaj obilježen je incidentom kada su petarde bačene na binu, što je dovelo do prekida koncerta. Šerifović je reagirala tako što je poslije prve petarde opsovala Boga, a na drugoj proklela onog koji je istu bacio i odlučila da ne želi nastaviti koncert.
Ova neugodna situacija ponovno je bacila negativnu sjenku na Zenicu, ali nije li da svi djelomično snosimo odgovornost? Organizatori i osiguranje trebali su spriječiti bacanje petardi, pogotovo na i oko bine, no također se postavlja pitanje o odgovornosti samog društva.
Organizator je trebao poduzeti mjere kako bi spriječio takve incidente, ali krivnja nije samo na njima. Kada je petarda prvi put bačena, ljudi oko navedene osobe koja ju je bacila nisu reagovali. To prvenstveno odražava apatiju društva, nijemo prihvaćanje negativnosti i neproaktivnost u suočavanju i samom detektovanju problema. Apatija je ogledalo naše pasivnosti i manjka zajedničke odgovornosti.
Doček Nove godine u Zenici bio je spektakularan u smislu produkcije, rasvjete i ozvučenja. Marija Šerifović, kao izvođač, je jedan od najboljih pjevača u regionu. Međutim, postavlja se pitanje šta je očekivala na dočeku Nove godine? Iako je izjavila da je profesionalac, ne možemo se oteti dojmu da je prebrzo odustala od koncerta. I o samom njenom nastupu bi se dalo razgovarati, jer je samo njoj isplaćeno preko 150 hiljada KM, kako nezvanično saznajemo, neračunajući dodatne troškove same organizacije, bine, rasvjete, ozvučenja, osiguranja… Pjevala je stare pjesme, unatoč najavama da će predstaviti nove sa svog albuma “Dolazi ljubav”.
No, jesu li očekivanja bila realna? Ogroman novac je utrošen, polemike na internetu su u toku i neizbježne. Je li problem u tome što smo sami sebe zavarali ili lažemo, jer ne želimo priznati stvarne probleme?
Pitanje odgovornosti tiče se svih uključenih strana. Organizatori trebaju, ako bude u budućnosti sličnih događaja, poboljšati sigurnosne mjere, publika treba preuzeti aktivnu ulogu u očuvanju reda, a izvođači poput Marije moraju i trebaju biti spremni na incidentne situacije.
Incident u Zenici ukazuje na dublje probleme društva, poput apatije i nedostatka suradnje u suočavanju s problemima. Vladarima grada to u datom momentu odgovara i žele takve glasače koji čitaju samo naslove od vijesti, ali nažalost upravo zbog takvih nastaju slični ili isti problemi koji iz Zenice šalju negativne vijesti. I naravno, mediji će biti opet glavni krivci, a stvarni problem ćemo gurnuti pod tepih. Dokaz koliko neke stvari preuveličavamo i kako sami sebe lažemo je i naša percepcija i sud koliko je posjetilaca bilo na dočeku Nove godine. I prije samog koncerta najavljeno je preko 50 hiljada posjetilaca, mnogi govore i da je bilo, dok zvanična informacija iz MUP-a ZDK koju smo dobili danas kaže da je bilo duplo manje.
Da li nadležni iz Gradske uprave Grada Zenica, kao i organizator događaja će javnosti u narednom periodu obrazložiti kako i na koji način su potrošena budžetska (naša) sredstva i da li će neko preuzeti odgovornost zbog ovog incidenta ili će pustiti da vrijeme učini svoje i da neki drugi problem preuzme primat, a narod k’o narod…
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.