Generalna skupština Ujedinjenih naroda izglasala je zahtjev za trenutni humanitarni prekid vatre u ratom razorenoj Gazi, u znak prijekora Sjedinjenim Državama koje su prošle sedmice blokirale sličnu rezoluciju u Vijeću sigurnosti.
Većina od 153 zemlje glasala je za rezoluciju o prekidu vatre na vanrednoj sjednici Generalne skupštine u utorak, dok je 10 glasalo protiv, a 23 zemlje su bile suzdržane. Među zemljama koje su podržale rezoluciju ovaj put je bila i Hrvatska.
U oktobru je Hrvatska bila među 14 država koje su glasale protiv rezolucije Ujedinjenih naroda o uspostavi humanitarnog primirja u Pojasu Gaze. Mnoge oči su bile uprte u Hrvatsku s obzirom na brojne kritike koje su im upućene zbog toga što su se protivili rezoluciji o primirju u Gazi.
Ovaj put je tokom glasanja, umjesto prethodnih 14, protiv bilo 10 zemalja od kojih su evropske bile samo Austrija i Češka, a Mađarska koja je prošli put bila protiv, sada je bila suzdržana. Protiv su za posljednju rezoluciju glasale SAD, Izrael, Gvatemala, Liberija, Mikronezija, Nauro, Papua Nova Gvineja i Paragvaj, a suzdržane su bile 23 zemlje.
Kratka rezolucija od utorka poziva na prekid vatre, na poštivanje međunarodnog prava od svih strana te na humanitarni pristup taocima, kao i njihovo “trenutno i bezuvjetno” oslobađanje. Primjetno sadrži stroži jezik od oktobarskog glasanja u skupštini kojim se pozivalo na “održivo humanitarno primirje”, prenio je CNN.
Iako je glasanje na Generlanoj skupštini politički značajno i smatra se da ima moralnu težinu, ono nije obavezujuće, za razliku od rezolucije Vijeća sigurnosti.
Glasanje dolazi u trenutku kada rat između Izraela i Hamasa ulazi u treći mjesec, a zdravstveni radnici i humanitarne grupe upozoravaju zbog humanitarne situacije u opkoljenoj Gazi. Više od 18.000 ljudi ubijeno je u Gazi otkad su izbio konflikt, saopštilo je u ponedjeljak ministarstvo zdravstva enklave koje kontrolira Hamas.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.