Bosna i Hercegovina je trenutno jedina zemlja Balkana bez potpisanog statusnog sporazuma sa FRONTEKS-om i na BiH je da donese odluku o relevantnom sastavu pregovaračkog tima, rekao je portparol Delegacije EU u BiH Ferdinand Kenig.
“Izražavamo žaljenje zbog neusvajanja nacrta odluke o imenovanju pregovaračkog tima BiH za Statusni sporazum sa FRONTEKS-om na posljednjoj sjednici Savjeta ministara, te ohrabrujemo nadležne da što prije pristupe usvajanju odluke bez bilo kakvih daljih odgađanja”, naglasio je Kenig.
On je naveo da bi statusni sporazum omogućio FRONTEKS-u da rasporedi timove za upravljanje granicama, duž granica BiH sa EU i drugim susjedima, te napomenuo da je saradnja u upravljanju granicama u interesu i EU i BiH u kontekstu kontinuiranog migratornog pritiska na Balkanu.
“Evropska komisija je u januaru pozvala BiH da započne pregovore o statusnom sporazumu sa FRONTEKS-om”, podsjetio je Kenig.
On je dodao da je Ministarstvo bezbjednosti BiH primilo model statusnog sporazuma, a prikupljena su i mišljenja nadležnih entitetskih i organa na nivou BiH.
“Inicijativa bi trebala uključivati imenovanje glavnog pregovarača i pregovaračkog tima koji će pregovarati o konačnim okvirima Statusnog sporazuma”, rekao je Kenig.
On je dodao da je Komisija preporučila otvaranje pristupnih pregovora sa BiH pod uslovom da se postigne neophodan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo.
“Domaće vlasti bi trebale iskoristiti ovu ponudu i iskoristiti priliku da postignu napredak na evropskom putu”, poručio je Kenig.
Ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić izjavio je ranije da bošnjački ministri nisu glasali o sporazumu za pregovore sa FRONTEKS-om, tako da od pregovora sa ovom agencijom do daljnjeg nema ništa.
On je objasnio da su ministri iz reda srpskog i hrvatskog naroda već ranije glasali za sporazum, dok bošnjački, koji su tražili odgađanje glasanja radi dodatnih konsultacija, nisu iskoristili mogućnost da se izjasne o sporazumu, te je sjednica Savjeta ministara zaključena bez njihovog izjašnjenja.
Nešić je naveo da bošnjački ministri traže da se izmijeni član sporazuma tako da entiteti, umjesto saglasnosti, daju mišljenje.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.