Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez kazao je da naredne godine NATO u BiH organizuje dva značajna događaja vojne alijans, a riječ je o Partnerskoj koordinacijskoj konferenciji i NATO simpoziju.
“Svakako je ovo dokaz da NATO ozbiljno računa na Bosnu i Hercegovinu“, istakao je danas, između ostalog, Helez.
Povodom obilježavanja 1. decembra, Dana Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, Helez je svim pripadnicama i pripadnicima Ministarstva odbrane i OS BiH čestitao 18. godišnjicu OS BiH, kao i svim građankama i građanima Bosne i Hercegovine.
“Svojim profesionalizmom, predanošću i znanjem pripadnici Oružanih snaga BiH su u proteklih 17 godina, dokazali da su nezamjenljiv faktor i partner građanima i civilnim strukturama i najbolji dio bosanskohercegovačkog društva. Otkako sam na čelu ministarstva, u ovih deset mjeseci, povećali smo primanja pripadnicima OS BiH, ukupni budžet za oko 90 miliona i sada iznosi oko 392 miliona KM”, pojasnio je Helez.
Samim tim, kako je kazao, prvi put došlo je i do povećanje plata i naknada za sve zaposlene u Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH.
Prema njegovim riječima, povećanje budžeta je imalo pozitivan efekat na ukupan sistem, jer povećanje osnovice nakon više od deset godina djelovalo je stimulativno, posebno na povećanje interesovanja za vojnu službu, koja se zadnjih godina suočavala sa visokim odljevom osoblja, najvećim dijelom uzrokovano zbog niskih ličnih primanja, u odnosu na ostale nivoe vlasti i privredu.
Helez je kazao da s obzirom na to da iz odobrenog budžeta sredstva za investiranje u kapitalne investicije za opremanje i infrastrukturu nisu dovoljna, od velikog značaja su donacije partnerskih zemalja, posebno za nabavku vojnih sredstava i opreme, obučavanje personala i podršku infrastrukturnim projektima.
Smatra da poseban značaj za jačanje kapaciteta predstavlja NATO-ov “Paket pomoći jačanja odbrambenih sposobnosti OS BiH”, odobren na NATO samitu u Madridu 2022. godine.
Realizacija “Paketa pomoći za jačanje odbrambenih sposobnosti OS BiH“, koji podrazumijeva 12 projekata pomoći planirana je u narednih dvije do pet godina.
Helez je kazao i da je već počela realizacija ove pomoći, pa je tako do sada Slovačka donirala 20.000 eura, Slovenija je otpočela aktivnosti na nabavci četiri specijalizovana vozila za vojnu policiju u sastavu deklarisane Bataljonske grupe lake pješadije OS BiH, Njemačka već realizuje višemilionske projekte razvoja OS BiH, sa težištem na infrastrukturnim projektima, Ujedinjeno Kraljevstvo je, pored vrijedne investicije u infrastrukturne projekte izrazilo interes za realizaciju projekata unapređenja sposobnosti zračnih snaga OS BiH i drugo.
Izuzetno je zahvalan zemljama članicama NATO saveza za ovu pomoć, koja će znatno ojačati operativne sposobnosti OS BiH.
“U okviru Sporazuma o vojno-financijskoj saradnji između Vlade Turske i Vijeća ministara BiH nedavno je izvršena popravka četiri tenka M60 A3 i četiri oklopna transportera M113. Po važećem ugovoru sa turskom kompanijom ASFAT, uskoro će se izvršiti popravka i dovođenje u operativno stanje preostalih 16 tenkova M60 A3 i 16 oklopnih transportera M113. Predstavnici firme ASFAT pružili su obuku pripadnicima OS BiH iz domena održavanja navedenih borbenih vozila tako da su pripadnici OS BiH potpuno osposobljeni da samostalno nastave rad na dovođenju tenkova i transportera u operativno stanje”, pojasnio je Helez.
U okviru ugovora, kompanije ASFAT je dopremila sve potrebne rezervne dijelove, kao i potrebna ulja i maziva.
Vrijednost ovog ugovora je oko 2,3 miliona dolara što je najveća investicija u održavanje borbene tehnike OS BiH. Podsjetio je da je kroz službena putovanja u inostranstvo za kratko vrijeme otvorio vrata svim prijateljskim i dobronamjernim zemljama za pružanje potrebne pomoći i podrške, ne samo OS BiH, nego i Bosni i Hercegovini.Posebno je ponosan na pripadnike OS BiH koji su nesebično pomagali ugroženom stanovništvu u Turkiye i Sloveniji u ovoj godini.
“Nesebičnim požrtvovanjem pripadnici Jedinice privremenog sastava OS BiH su učestvovali u humanitarnoj misiji u Turskoj na otklanjanju posljedica razornog zemljotresa. Za svoj angažman su dobili pohvale od najvećih zvaničnika te zemlje”, rekao je Helez.
Resursi OS BiH redovno se angažuju za vrijeme poplava, požara, snježnih nepogoda, sanaciji klizišta, izgradnji putne komunikacije, medicinskoj evakuaciji, potragama za nestalim licima, kao i u organizaciji raznih kulturnih, sportskih, vjerskih i drugih manifestacija.
“Personal je naš najvrjedniji resurs i s toga, posebnu pažnju posvećujem zanavljanju, odnosno podmlađivanju vojnog kadra. Posebno sam intenzivirao zanavljanje vojničkog kadra kroz proces odabira i prijema dvije generacije vojnika u ovoj godini, tako da ćemo do kraja godine primiti 664 kandidata na poziciju vojnika. Ovo je prvi put da u jednoj godini primimo ovoliki broj novih vojnika”, istakao je Helez.
Prijemom dvije generacije podmlađen je i podoficirski kadar, a na obuci se trenutno nalazi još jedna generacija podoficira tako da će u ovog godini proizvesti 251 podoficira. Oficirski kadar podmlađuju i kroz proces školovanja personala na inostranim vojnim akademijama u deset zemalja.Trenutno se školuju 124 kadeta u inostranstvu.
Dotakao se i nedavne posjete generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga Bosni i Hercegovini.
“Njegova posjeta nam govori da NATO savez računa na Bosnu i Hercegovinu, da je ona interesantno područje NATO savezu. Dva događaja koja slijede na najvišem nivou u narednoj godini održat će se u Bosni i Hercegovini, a to je NATO simpozij i Partnerska koordinacijska konferencija. Poslije samita NATO-a, to je drugi nivo kada je NATO u pitanju. S ponosom ističem da smo im u fokusu”, naglasio je Helez.
Oružane snage BiH su svojim učešćem tokom skoro dvije decenije dale velik doprinos naporima za očuvanje mira u zemljama u kojima su se događali ratni sukobi.
“Danas imamo nekoliko misija – Demokratska Republika Kongo, Centralnoafrička Republika i prema Predsjedništvu je upućeno za misiju u Iraku”, pojasnio je Helez.
Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH general-pukovnik Senad Mašović podsjetio je da su tokom proteklih 18 godina, Oružane snage BiH kontinuirano jačale i razvijale se. Govorio je i o ključnoj pretpostavci koja stoji iza izvršavanja svih zakonom definisanih zadataka, a to je visokokvalitetna individualna, institucionalna i kolektivna obuka pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, koja se provodi kako u vojnim centrima u BiH, tako i u centrima izvan granica zemlje.
Naglasak obuke usmjeren je na jačanje borbenih sposobnosti OS BiH kroz izvođenje kompleksnih i zahtjevnih vježbi.
“Ove godine posebno ističemo i uspješnu realizaciju zajedničke vojne obuke pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine s pripadnicima Oružanih snaga Ujedinjenog Kraljevstva i vojske Sjedinjenih Američkih Država. Fokus ove obuke bio je na područjima operacija podrške miru, naprednog taktičkog planiranja i razvoja liderstva. Ova saradnja omogućila je vojnim licima razmjenu iskustava i saradnju, unapređujući interoperabilnost i operativnu kompatibilnost s NATO savezom”, pojasnio je Mašović.
Paralelno s tim, ostvarili su značajne rezultate u oblasti obuke kroz aktivno učešće na 15 međunarodnih vježbi i kroz različite programe i oblike saradnje i to sa: Komandom združenih snaga Napulj, Komandom američkih snaga za Evropu i Afriku, NATO i EUFOR štabom u Sarajevu, kao i kroz planove bilateralne vojne saradnje sa više evropskih zemalja.
Po završetku školovanja na vojnim akademijama u Oružane snage BiH primljeno je 49 mladih oficira – potporučnika, od čega osam žena, koji su raspoređeni u jedinice OS BiH. Također u decembru mjesecu postat će bogatiji i za 66 novih oficira od čega 17 žena, koji završavaju treću fazu stručno specijalističke obuke, nakon čega će biti raspoređeni i upućeni u jedinice OS BiH.
Mašović je kazao i da su ove godine deminirali oko 1,6 miliona kvadratnih metara minama kontaminiranog područja na 29 deminerskih projekata u 22 opštine širom BiH, i uklonili oko 724 komada raznih minskoeksplozivnih sredstava.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.