Nacrt dokumenta koji je pripremilo izraelsko Ministarstvo obavještajnih poslova iznosi prijedlog da stanovništvo Gaze preseli u šatorska naselja na sjevernom Sinaju, što se tumači kao prva naznaka moguće izlazne strategije političkog vodstva iz rata, prenose izraelski mediji.
Kako piše dnevnik Haaretz, među brojnim prijedlozima u novom dokumentu sugeriše se da bi Izrael u početku mogao preseliti stanovništvo Pojasa Gaze u šatorska naselja, da bi kasnije uslijedilo uspostavljanje stalnih zajednica na sjevernom Sinaju.
“Dokument predstavlja dvije dodatne alternative za budućnost Pojasa Gaze koje ne uključuju preseljenje stanovništva. Jedan bi dopustio Palestinskim vlastima, koje imaju djelomičnu kontrolu nad Zapadnom obalom i koje je Hamas protjerao iz Gaze 2007. godine, da kontroliraju Gazu s preostalim sadašnjim stanovnicima. Druga opcija bi bila da Izrael uspostavi ‘lokalnu arapsku vlast’ od strane stanovnika Gaze koji ostaju u svojim domovima nakon pada Hamasovog režima”, piše Haaretz, pozivajući se na izvore.
Kao što je prvo izvijestila izraelska web stranica Local Call na hebrejskom jeziku, opcija naseljavanja stanovništva Gaze na sjevernom Sinaju uključuje tampon zonu od nekoliko kilometara koja bi spriječila stanovnike Gaze da priđu izraelskoj granici.
Ministarstvo je potvrdilo je postojanje dokumenta, ali izvor upoznat s njegovim nacrtom rekao je da se ne očekuje da će vlada raspravljati o prijedlogu i da Ministarstvo obavještajnih poslova nije vladino tijelo koje bi bilo odgovorno za donošenje takvih odluka.
“Izvori u ministarstvu minimizirali su važnost dokumenta. Ali to je početni dokaz da zvaničnici izraelske vlade ispituju izlazne strategije nakon što se postigne cilj Izraela da okonča Hamasovu vlast u Gazi. U dokumentu se priznaje da preseljenje stanovništva Gaze ne bi dobilo međunarodni legitimitet, ali se tvrdi da bi smanjilo broj žrtava među stanovništvom Gaze”, navodi izraelski medij.
Inače, prema izvještajima stranih agencija, više od 1,4 miliona ljudi diljem Gaze napustilo je svoje domove, gotovo polovica se smjestila u UN-ova skloništa, nakon opetovanih upozorenja izraelske vojske da će biti u opasnosti ako ostanu u sjevernoj Gazi.
Ured premijera je u odgovoru na ovaj tekst saopštio da se radi o “inicijalnom dokumentu” koji se može ponoviti na raznim nivoima vlasti i sigurnosnih službi.
“Pitanje ‘dana poslije’ nije raspravljano ni na jednom službenom forumu u Izraelu, koji je sada fokusiran na eliminaciju vojnih i vladinih kapaciteta Hamasa”, navodi se u odgovoru.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.