Direktor Centra za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini (BHMAC) Saša Obradović podnio je u Ženevi i zvanični izvještaj o završetku zadataka čišćenja kasetne municije u Bosni i Hercegovini.
Izvještaj je podnesen na 11. sastanku zemalja članica Konvencije o zabrani proizvodnje, upotrebe, skladištenja i transfera kasetne municije, koju je potpisalo više od 100 zemalja širom svijeta.
Tokom svog izlaganja, Obradović je istakao da su sve obaveze u dijelu koji se odnosi na član 4. Konvencije ispoštovane, a sve u skladu sa posljednjim produženjem i preuzetim rokom zaključno sa 1. septembrom 2023.godine.
Ovaj izuzetan uspjeh države BiH, postignut je u saradnji sa partnerskim organizacijama, NVO Norveškom narodnom pomoći, Republičkom upravom Civilne zaštite Republike Srpske, Federalnom upravom Civilne zaštite i Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, koji su uz stručnu pomoć i nadzor BHMAC-a, uspješno završili preuzete zadatke.
Izražena je velika zahvalnost svim donatorima, a naročito Vladi Kraljevine Norveške i njihovom zalaganju i doprinos, da danas možemo reći da je naša zemlja slobodna od kasetne municije. Naravno, i dalje se radi na pružanju kontinuirane pomoći svim žrtvama kasetne municije i njihovim porodicama, uključujući medicinsku rehabilitaciju i reintegraciju u socio-ekonomske tokove, saopćeno je iz BHMAC-a.
Iz BHMAC-a, istovremeno, podsjećaju da se kontaminacija Bosne i Hercegovine kasetnom municijom dogodila tokom proteklog rata i iznosila je 14,61 km2 na 140 lokacija širom zemlje. Kasetna municija je u BiH odnijela 195 ljudskih života.
Zahvaljujući potpisivanju Konvencije o zabrani proizvodnje, upotrebe, skladištenja i transfera kasetne municije 2008.godine i njenoj ratifikaciji 2010. godine, Bosna i Hercegovina se prema posljednjem odobrenom produženju iz 2021.godine, obavezala da očisti sva preostala poznata područja sa kasetnom municijom, zaključno sa 1. septembrom 2023.godine.
Iako je proces uklanjanja kasetne municije okončan, Bosni i Hercegovini i dalje predstoji borba sa preostalim minsko eksplozivnim sredstvima, te su pozvani svi donatori da nastave sa pružanjem podrške, u ovom pravcu, kako bi naša zemlja bila i potpuno sigurna do 2027.godine, kada je u pitanju prijetnja od minsko-eksplozivnih sredstava.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.