Demokratski i republički senatori obnovili su napore da blokiraju svakog američkog predsjednika da napusti NATO, dok su čelnici alijanse prisustvovali samitu u Viljnusu u Litvaniji.
Zajednička rezolucija, u čij je uvid došao Reuters, predstavlja novi napor Kongresa da spriječi predsjednika da se povuče iz alijanse bez odobrenja Senata.
– Predsjednik neće suspendovati, prekinuti, otkazati ili povući Sjedinjene Države iz Sjevernoatlantskog ugovora, sačinjenog u Washingtonu 4. aprila 1949., osim uz savjet i saglasnost Senata, pod uslovom da se dvije trećine prisutnih senatora slažu ili su u skladu s aktom Kongresa – navodi se u toj mjeri.
Glavni sponzori su demokratski senator Tim Kaine, član odbora za vanjske poslove i oružane snage, i republikanski senator Marco Rubio, potpredsjednik obavještajnog odbora, koji je također viši član odbora za vanjsku politiku.
Zakon je u više navrata podnošen posljednjih godina, uključujući i u vrijeme mandata bivšeg republikanskog predsjednika Donalda Trumpa, koji je izrazio želju da Sjedinjene Države napuste vojni savez.
Prijedlog tek treba da prođe Senat u punom sastavu, ali je Kaineov pomoćnik napomenuo da ga je prošle godine podržao komitet za vanjsku politiku uz snažnu dvostranačku podršku i da, s obzirom na rat u Ukrajini i širenje NATO-a, pristalice očekuju podršku jaču nego ikada.
Aktuelni predsjednik, demokrata Joe Biden, snažan je pristalica NATO-a, podržavajući njegovo širenje i sarađujući s drugim članicama, posebno u odgovoru na rusku invaziju na Ukrajinu. Očekuje se da će proslaviti njeno jedinstvo oko Ukrajine u govoru na samitu u Viljnusu u srijedu.
Samit je uključivao inauguraciju Vijeća NATO-Ukrajina, tijela osnovanog radi unaprijeđenja odnosa između Kijeva i 31-člane transatlantske vojne alijanse, prenosi Reuters.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.