Zapadni Balkan pripada Evropskoj uniji i neophodno je poduzeti korake ka deeskalaciji kao i konstruktivne poteze da bi bilo moguće vidjeti zemlje te regije u Uniji, poručili su učesnici 16. Dubrovnik foruma. Ocjenjuju i da je potrebno osigurati političku stabilnost, ali i obuzdati štetne utjecaje, među kojima je, kako navodi visoki predstavnik Christian Schmidt, i Milorad Dodik. Sudeći prema stavovima koji su izrečeni na Forumu, sada je Schmidt u potrazi za podrškom međunarodne zajednice na čijim je krilima, podsjećamo, Dodik i došao na vlast.
Dubrovnik je domaćin velike međunarodne konferencije Dubrovnik Forum. Visoko na agendi dvije teme – Ukrajina i Zapadni Balkan, prema tvrdnjama panelista usko povezane jer je rat u Ukrajini skrenuo fokus međunarodnih aktera na Zapadni Balkan i potrebu za proširenjem. Bosna i Hercegovina može napraviti promjene, njene institucionalne strukture su sada bolje nego prije, kazao je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt. Ipak, moramo obuzdati Milorada Dodika, tvrdi Schmidt.
“Milorad Dodik, ne znam koju vrstu droge konzumira, ali izgleda da je u pitanju neka droga ponosa koja mu ne daje nikakvu vezu s političkom stvarnošću”, rekao je Schmidt.
Nećemo dozvoliti destruktivne promjene, poručio je Schmidt, tražeći podršku susjednih zemalja i međunarodne zajednice, koju mu je ranije obećao specijalni izaslanik premijera Velike Britanije Stuart Peach.
“Milorad Dodik agresivno testira Dayton i priča o izmišljenom svijetu. Neće biti nikakvih ustupaka u kršenju dejtonskog ustava Bosne i Hercegovine u njegovom ponašanju. Sam pokušaj da ukine Ustavni sud, jednu od ključnih institucija za vladavinu prava u Bosni i Hercegovini, koja je neophodna za evropske integracije, to neće biti prihvaćeno”, dodao je Schmidt.
Bosni i Hercegovini treba politička stabilnost, a trenutno ima priliku koju treba iskoristiti, ima dobar početak i formiranu vlast, kazao je ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, koji je imao niz bilateralnih sastanaka s brojnim visokim zvaničnicima. Ipak, ocijenio je da se zemlja bori s jakim ruskim utjecajem i negiranjem genocida.
“Politika u Bosni i Hercegovini je kao rolerkoster, idete gore i dolje. Svaki dan očekujete da idete gore, a vi idete dolje. Nije lako, izuzetno je komplikovano. Istovremeno, dok se bavimo reformama, predsjednik RS-a Milorad Dodik ide u Moskvu i dodjeljuje Putinu orden”, naveo je Konaković.
Na putu stabilnosti regije Zapadnog Balkana pomoć će ponuditi i Evropska unija i Sjedinjene Države, koje su uveliko prisutne u regionu.
“Sve pozitivno što je bilo na Balkanu tokom protekle generacije bila je kombinacija evropske i američke saradnje. Evropske integracije su naše najviše težnje i region bi trebao biti dio kluba. Svaka zemlja koja je postala dio EU je postala više demokratska, stabilnija, naprednija”, istakao je Gabriel Escobar, specijalni predstavnik SAD-a za Zapadni Balkan.
Američko-evropsko naslijeđe na Balkanu je i NATO koji je osigurao mir u Bosni i Hercegovini, a još to čini na Kosovu – istakao je Escobar. Govoreći o Kosovu, panelisti su naglasili da je normalizacija i deeskalacija neophodna da bi se i Beograd i Priština približili regionalnoj saradnji a samim tim i evropskoj integraciji.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.