Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Rezoluciju o zaštiti Srba na Kosovu i o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije.
U Rezoluciji se, kako je navedeno, podržavaju napori Srbije u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta koji je zagarantovan međunarodnim pravom i Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN 1244, usvojenom 10. juna 1999. godine.
Usvojeni su i amandmani SDS-a na Rezoluciju, a kojim se navodi da “Kosovo predstavlja srpsko opredjeljenje i temelj svih dosadašnjih i budućih generacija”.
Za Rezoluciju je glasalo 65 poslanika, a protiv i suzdržanih nije bilo.
Poslanici su usvojili i zaključke u vezi sa navedenom rezolucijom klubova poslanika SNSD-a, SP-a, Demosa, US, NPS-a i Poslaničke grupe SPS i DNS.
Tim zaključcima Republika Srpska podržava zaštitu prava i sloboda srpskog naroda i drugog nealbanskog stanovništva na Kosovu i osuđuje aktivnosti kosovskih Albanaca i njihovih vlasti koje, kako je navedeno, predstavljaju prijetnju međunarodnom miru i bezbjednosti.
Republika Srpska poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije u skladu sa Poveljom UN i Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UHN 1244 usvojenom 10. juna 1999. godine i ne prihvata proglašenu nezavisnost Kosova.
Zaključcima se traži od svih predstavnika Republike Srpske u institucijama BiH da iniciraju postupke donošenja odluka kojima će se osuditi kršenje ljudskih prava i sloboda na Kosovu.
“Pozivaju se države članice UN, Savjeta Evrope i EU, koje su priznale nezavisnost Kosova i Metohije, da preispitaju svoje odluke o priznanju i da ih ponište”, navodi se u zaključku.
U zaključacima se navodi da će oni biti upućeni Generalnoj skupštini i Savjetu bezbjednosti UN, Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, Evropskom parlamentu, parlamentima bivših država SFRJ i predstavnicima Republike Srpske u institucijama Bosne i Hercegovine.
Usvojen je i zaključak Kluba poslanika SDS-a u kojem se navodi da Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva od najviših predstavnika SAD, Velike Britanije, Njemačke, Francuske i Italije, uključujući vrhovnog komandanta KFOR-a i šefa Misije UN na Kosovu, “da neodložno pokažu jasnu demonstraciju poruka kosovskim Albancima i njihovoj zajednici da je svaki oblik represije u potpunosti neprihvatljiv”.
Navedeni zaključci stupaju na snagu narednog dana od dana donošenja.
Poslanici su tokom prvog dijela zasjedanja treće redovne sjednice Narodne skupštine RS izglasali i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, po hitnom postupku.
Usvojen je i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, po hitnom postupku, kao i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija Republike Srpske.
Poslanici su izglasali i Nacrt zakona o očuvanju kulturnog i istorijskog nasljeđa Svetog manastira Hilandar – prijedlog predsjednika Republike Srpske, a čiji je cilj ispunjavanje svih materijalnih i formalno-pravnih uslova kojim se obezbjeđuje kontinuirano institucionalno davanje podrške i pomoći toj svetinji.
Usvojen je i Nacrt zakona o dopuni Zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske, kao i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima Republike Srpske.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić zaključio je prvi dio zasjedanja treće redovne sjednice parlamenta Srpske i njen nastavak najavio za srijedu, 14. jun, u 10.00 časova.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.