Ministar poljoprivrede i prehrane Savezne Republike Njemačke Christian Schmidt ponovio je danas na pres-konferenciji u Sarajevu, nakon susreta s bh. dužnosnicima i privrednicima, spremnost Evropske unije i Njemačke za pružanje pomoći na putu BiH ka EU.
Cilj posjete Schmidta BiH bio je da se ustanove konkretni načini putem kojih Njemačka može pružiti pomoć i podršku privredi BiH da se spremnija i snažnija suoči s konkurencijom u okvirima Evropske unije nakon adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
Schmidt je u Bosnu i Hercegovinu došao po nalogu njemačke kancelarke Angele Merkel i ta posjeta je rezultat razgovora predsjedavajućeg i članova Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, Mladena Ivanića i Dragana Čovića u Berlinu i predsjedavajućeg Vijeća ministara Denisa Zvizdića u Parizu s kancelarkom Merkel.
Važnim je nazvao sastanak koji je bio upriličen s poljoprivrednicima jer je vrlo bitno da taj sektor i proizvođači dobiju prave informacije, ali i da sazna kakva je situacija na terenu u tom smislu.
Potvrdio je da je tokom razgovora najviše pažnje posvećeno kako na brži način donijeti odluke koje bi doprinijele osiguranju poticajnih sredstava kao i podrška za državu, ali i deblokirale neke stvari te riješili problemi koji su se u posljednje vrijeme pojavili.
Schmidt je kazao da je kancelarka Merkel već obaviještena o današnjim razgovorima te je ponovljena spremnost za pružanje pomoći Evropske unije na putu BiH, ali je istaknuo da Njemačka vidi obavezu da se aktivira u približavanju BiH procesu EU integracija na bilateralnom nivou.
Najavio je da će Njemačka pružati tehničku podršku kroz obuke i razvijanje programa, a rasprava je vođena i o posljedicama ukidanja carina što je rezultat članstva Hrvatske u EU.
Istaknuo je da će međunarodna organizacija procijeniti strateške i finansijske posljedice trenutnog razvoja ne samo SSP-a nego i daljnjeg razvoja BiH u pogledu EU integracija.
“Taj neutralni osnov će biti temelj na osnovu kojeg ćemo s pojedinačnim programima i koracima s predstavnicima vlasti razgovarati gdje trebamo ciljano djelovati jer je u interesu da podrška i sredstva stignu do onih kojima je potrebna”, tav je ministra Schmidta.
Kazao je da odlazi u Njemačku s velikim očekivanjima da ukoliko se sva obećanja ispune da će se već u ponedjeljak u Briselu moći izvijestiti o tome da su u Sarajevu potpisani neki dogovori.
“Nakon toga će novci biti dostupni i mi ćemo nacionalno pružati tehničku podršku kroz pojedinačne projekte i to tako da taj novac dođe do poljoprivrednika. To nije budžetska pomoć nego je to priprema poljoprivrede za poboljšanje struktura i konkurentnosti, a time i o jačanju privrednog sektora što je moguće ukoliko se strukture na licu mjesta poboljšaju”, naglasio je Schmidt, dodajući da će utrošak sredstava strogo kontrolirati.
Šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Lars-Gunnar Wigemark također je kazaoo da je fokus razgovora bio o ekonomskim integracijama BiH s primarnim fokusom na adaptaciju SSP-a te je razgovarano o načinima na koji EU može pomoći rast u BiH u smislu cjelokupne privrede, ali prvenstveno poljoprivrede.
Nakon sastanka s poljoprivrednicima, Wigemark je naglasio da je poljoprivreda ključna djelatnost za privredu bilo koje zemlje i to se u EU prepoznaje te je to jedna od najrazvijenijih oblasti saradnje te je dodao da EU brine za poljoprivrednike i želi da ih podrži, a ne da je na bilo koji način uništavamo.
“Poljoprivrednici su predočili probleme poput onog da subvencije nisu primili od 2010. godine do sada, a pitanje adaptacije pokrenuto je 2013. nakon što je Hrvatska postala članica EU. Zato se ovdje ne trebaju miješati „kruške i jabuke“ “, stav je specijalnog predstavnika EU u BiH.
Nespornim je nazvao da poljoprivredi treba pomoć, ali je sada važno napraviti iskorake u adaptaciji SSP-a i usaglašavanja zajedničke strategije u oblasti poljoprivrede, a za sve to potreban je i mehanizam koordinacije i sve to je u širem kontekstu ocjene bh. aplikacije za članstvo u EU.
Iznio je podatak da se 35 posto stanovništva u BiH bavi poljoprivredom, ističući da je trenutno nedostupno stotine miliona eura zbog izostanka adaptacije SSP-a i izostanka donošenja strategija o relevantnim sektorima.
“Čim se završi adaptacija SSP-a ponovo ćemo uspostaviti autonomne trgovinske mjere pored toga što ćemo razmotriti cijeli niz mjera iz unapređenja konkurentnosti bh. privrede i poljoprivrede. Ovo nije pitanje koje se isključivo tiče samo BiH i Hrvatske”, pojasnio je Wigemark.
Pozvao je da se odustane od negativnog narativa koji je posljednjih mjeseci preuzeo primat u BiH, te je zaključio da je došlo vrijeme da se naprave iskoraci, a prilika za to je sada zbog čega ju je potrebno sada i iskoristiti.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.