Srbija, jedina zemlja u Evropi koja je odbila uvesti sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, pristala je isporučiti oružje Kijevu ili ga je već poslala, navodi se u povjerljivom dokumentu Pentagona.
Dokument, sažetak odgovora evropskih vlada na zahtjeve Ukrajine za vojnom obukom i opskrbom vojne opreme ili oružja, bio je među desecima povjerljivih dokumenata objavljenih na internetu posljednjih sedmica, što bi moglo biti najozbiljnije curenje američkih tajni u posljednjih nekoliko godina.
Pod naslovom “Evropa|Odgovor na tekući sukob Rusije i Ukrajine”, dokument u obliku grafikona navodi “procijenjena stajališta” 38 evropskih vlada kao odgovor na zahtjeve Ukrajine za vojnom pomoći.
Dokument je pokazao da je Srbija odbila pružiti obuku ukrajinskim snagama, ali se obvezala poslati vojnu opremu ili ju je već isporučila. Također se navodi da Srbija ima političku volju i vojnu sposobnost opskrbljivati Ukrajinu oružjem u budućnosti, prenosi Reuters.
Dokument ima oznaku Tajno i NOFORN, što zabranjuje njegovu distribuciju stranim obavještajnim službama i vojskama.
Datum koji je na dokumentu je 2. mart i na njemu se nalazi pečat Zajedničkog štaba.
Reuters nije mogao provjeriti autentičnost dokumenta, a ured predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i ukrajinska ambasada nisu odgovorili na zahtjev za komentar.
Pentagon također nije još odgovorio na upite Reutersa o spominjanju Srbije u dokumentu i prethodno je odbio komentarisati bilo koji dokument koji je procurio.
Vučićeva vlada iskazala je neutralnost o ratu u Ukrajini, uprkos dugogodišnjim historijskim, ekonomskim i kulturnim vezama Srbije s Rusijom.
“Ako je ovaj dokument tačan, on ili pokazuje Vučićevu dvoličnost u odnosu na Rusiju ili je pod golemim pritiskom Washingtona da isporuči oružje Ukrajini”, rekao je Janusz Bugajski, stručnjak za istočnu Evropu iz Fondacije Jamestown, instituta za vanjsku politiku.
Ministarstvo pravosuđa istražuje curenje informacija, dok Pentagon procjenjuje štetu nanesenu nacionalnoj sigurnosti SAD-a.
Curenje dokumenata otkrilo prisustvo zapadnih specijalnih snaga u Ukrajini
Velika Britanija je među brojnim zemljama s vojnim specijalnim snagama koje djeluju unutar Ukrajine, navodi se u jednom od desetina dokumenata koji su procurili na internetu. To potvrđuje ono što je predmet tihih spekulacija više od godinu dana.
Procurili fajlovi, od kojih su neki označeni kao “strogo povjerljivo”, daju detaljnu sliku rata u Ukrajini, uključujući osjetljive detalje ukrajinskih priprema za proljetnu kontraofanzivu.
Američka vlada kaže da istražuje izvor curenja.
Prema dokumentu od 23. marta, Velika Britanija ima najveći kontingent specijalnih snaga u Ukrajini (50), a slijede je članice NATO-a, Latvija (17), Francuska (15), SAD (14) i Holandija (1).
U dokumentu se ne navodi gdje se nalaze snage niti šta rade.
Broj osoblja može se činiti malim, a nema sumnje da brojke variraju. Ali specijalne snage su po svojoj prirodi veoma efikasne. Njihovo prisustvo u Ukrajini vjerovatno će komentarisati Moskva, koja je posljednjih mjeseci tvrdila da se ne suprotstavlja samo Ukrajini, već i NATO-u.
U skladu sa svojom standardnom politikom o takvim pitanjima, britansko ministarstvo odbrane nije komentiralo, ali je u tweetu od utorka navelo da je curenje navodnih povjerljivih informacija pokazalo, kako se naziva, “ozbiljan nivo netačnosti”.
“Čitaoci bi trebali biti oprezni kada su u pitanju tvrdnje koje imaju potencijal za širenje dezinformacija. Ministarstvo nije obrazložilo niti sugerisalo na koje se konkretne dokumente poziva. Međutim, citiraju se zvaničnici Pentagona koji kažu da su dokumenti stvarni. Čini se da je jedan dokument, koji detaljno opisuje broj žrtava obje strane u Ukrajini, fiksiran.”
Britanske specijalne snage se sastoje od nekoliko elitnih vojnih jedinica s različitim područjima stručnosti i smatraju se među najsposobnijima na svijetu. Britanska vlada ima politiku da ne komentariše djelovanje svojih specijalnih snaga, za razliku od drugih zemalja uključujući SAD. Velika Britanija je od početka glasno podržavala Ukrajinu i drugi je najveći donator vojne pomoći Kijevu nakon SAD-a.
Američki ministar odbrane Lloyd Austin rekao je da je Ministarstvo pravde pokrenulo krivičnu istragu i da je odlučan da pronađe izvor curenja.
„Nastavićemo da istražujemo i okrećemo svaki kamen sve dok ne pronađemo izvor ovoga i obim toga“, rekao je.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.