Hoće li mandat operacije Althea biti obnovljen trebalo bi se znati u novembru kada će Savjet bezbjednosti UN-a odlučivati o produženju misije EUFOR-a u Bosni i Hercegovini. Stručna javnost mišljenja je da je u ovom trenutku u interesu svih produženje mandata.
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Sifet Podžić kaže da ima čvrste garancije da međunarodna misija neće biti prekinuta i da će misija EUFOR-a ostati u BiH. O tome bi se trebalo odlučivati na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a.
– Ako Rusija kaže NE i uloži veto, ja mislim da će NATO zamijeniti EUFOR. Odnosno da budemo realni, većina učesnica EUFOR-a su ujedno i članice NATO Saveza i to ne bi bilo prvi put da se preko noći farbaju vozila i umjesto EUFOR piše nešto drugo – smatra Sifet Podžić, ministar odbrane Bosne i Hercegovine.
Mogućnost zamjene EUFOR-ovih snagama NATO-a, pretpostavlja se da je bila ključna da član Predsjedništva Milorad Dodik promijeni mišljenje i podrži ostanak EUFOR-a. Na nedavnom susretu sa Vladimirom Putinom čak je zatražio da Rusija podrži novi mandat.
– Zatražio sam od predsjednika Vladimira Putina da Rusija podrži produženje ove misije u obliku u kojem je i do sada bila prisutna, a s čime se on složio, navodeći da ruska strana neće praviti problem ukoliko ne bude nekih skrivenih namjera o proširenju mandata – rekao je Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Komandant NATO-a u BiH generalmajor Anton Veseli ocijenio je da je podrška koju je šira zajednica pokazala misiji EUFOR bila veoma ohrabrujuća podsjetivši da je nedavno povećan broj zemalja koje doprinose misiji te da bi mandat operacije Althea trebao biti obnovljen od strane Savjeta bezbjednosti UN-a 3. novembra.
– Prisustvo EUFOR-a u BiH od 2004. godine pokazuje opredjeljenost EU i šire međunarodne zajednice prema Bosni i Hercegovini i njenu odlučnost da održi stabilnost i postavi uslove za prosperitetnu budućnost za sve građane BiH. Pitanje obnove mandata je političko pitanje kojim će se baviti međunarodna zajednica kroz Ujedinjene nacije – kaže Anton Veseli, komandant NATO-a u Bosni i Hercegovini
Naši sagovornici smatraju da određeni nagovještaji da bi zvanična Moskva mogla blokirati prisustvo međunarodnih snaga u BiH ne bi trebali biti ostvareni te da je najizgledniji ostanak snaga Evropske unije.
– Vidim da su i političke elite odavde ali i relevantni subjekti međunarodne zajednice saglasni da se ta Misija produži. Ona ima izuzetno dobru saradnju sa vojnim i civilnim vlastima u BiH, kooperativnost i određenu saradnju i sa Rusijom i koliko znam Ruska Federacija neće biti u Savjetu bezbjednosti protiv – rekao je Duško Vejnović, predsjednik Evropskog defendologija centra.
– Nikome ne odgovara nestabilnost u Bosni i Hercegovini, a posebno je to značajno za EU koja želi da pokaže na taj način da je ona akter u realizaciji bezbjednosti u BiH – Miloš Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose Banjaluka.
Savjet bezbjednosti UN-a početkom novembra prošle godine usvojio je Rezoluciju kojom se produžava mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovini na 12 mjeseci.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.