Na e-mail adresu našeg medija, od Udruženja Kreativci Zenica, stigao je Poziv za učešće u aktivnostima našeg trenutnog projekat “Živa biblioteka” kojeg prenosimo u cjelosti.
– U septembru i oktobru 2022. godine implementiramo projekat pod nazivom Živa biblioteka. Vođeni kreativnom energijom svih koji su bili uključeni u razvojni put Živih biblioteka širom svijeta, u Centru za mlade Zenica organizujemo 2 Žive biblioteke za ukupno 20 ljubitelja knjige.
Živa biblioteka funkcioniše kao prava biblioteka, ali u ovoj biblioteci „knjige“ i čitaoci imaju priliku da uđu u dijalog. „Knjige“ mogu da pričaju, da postavljaju pitanja i učestvuju u diskusiji. Ovakvi događaji podstiču otvoren i iskren razgovor među sagovornicima, doprinose samostalnom, nezavnisnom, kritičkom i samokritičkom razmišljanju čitalaca, a predviđeni su za sve uzraste i profesije.
U našoj Živoj biblioteci angažovana „knjiga” je Selvedin Avdic, koji o svojim djelima Moja Fabrika i Sedam strahova, razgovara, odgovara na pitanja i diskutuje sa učesnicima.
U toku je podjela knjiga zaiteresiranim učesnicima koja će trajati do kraja septembra, a časovi Žive biblioteke će se održati tokom oktobra 2022. u Centar za mlade Zenica i Kreativnom Inovativnom Centru Kakanj, u partnerstvu sa Udruženje “Alternative” Kakanj. Za Zenicu je planirana podjela 10 knjiga Sedam strahova i 10 knjiga Moja fabrika.
Selvedin Avdić rođen je 1969. godine u Zenici. Trenutno radi kao urednik Žurnal magazin. Do sada je objavio zbirku priča Podstanari i drugi fantomi, romane Sedam strahova, Kap veselja, “intimnu monografiju” Moja fabrika i Autobusne bilješke. Nedavno je objavljena knjiga dnevničkih zapisa “Mali smakovi (Kako se zaista desilo)”. Prema motivima knjiga Moja fabrika i Sedam strahova napravljene su višestruko nagrađivane pozorišne predstave.
Ljubazno Vas pozivamo da učestvujete u Živoj biblioteci odabirom jednog od sljedećih naslova:
– Roman Sedam strahova – objavljen je u Bosni i Hercegovini (tri izdanja), Hrvatskoj, Srbiji (dva izdanja), Makedoniji, Egiptu, Turskoj (dva izdanja), Velikoj Britaniji (dva izdanja), Danskoj, Španiji i Sloveniji. Ušao je u širi izbor za nagradu IMPAC Dublin Award i u uže izbore za nagrade Science Fiction and Fantasy Translation Award u Kaliforniji, Jutarnjeg lista u Zagrebu i Meša Selimović u Tuzli.
Britanski Guardian uvrstio je roman među najbolja “paperback” izdanja objavljena u 2014. godini. – Roman Moja fabrika – U knjizi Moja Fabrika čitamo o ogromnoj, najvećoj željezari u nekadašnjoj Jugoslaviji, koja je rasla kako je rasla država i smanjivala se s njezinim raspadom; o gradu koji se oduvijek propinjao na prste da bi bio veći od Fabrike, a kada više za to nije bilo potrebe, sveden je na svoju pravu mjeru; o radnicima koji čine svaku fabriku, bez obzira na to šta o tome govorili kapitalisti; i o generacijama koje su odrastale u uvjerenju da je sve krhko i prolazno izuzev velike Fabrike na periferiji grada.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.