Navedeni sadržaj je nastao u sklopu projekta “Female Lead” koji finansira Evropska unija kako bi se pružila prilika ženama da steknu samopouzdanje i razvijaju liderske vještine koje će omogućiti njihovo efikasnije predstavljanje te povećati učešće žena u procesima donošenja odluka.
U mjestu Kamenice kod Breze prije nekoliko mjeseci s radom su počeli pogoni firme Kokoda koja se bavi uzgojom brojlera, a direktorica Selma Hodžić u razgovoru za Zenit ispričala nam je svoj put do ove priče.
Selma je majka tri kćerke, diplomirana socijalna radnica i supruga muža Mahira koja je svoj život provela kao porodična žena. Iako su žene u Brezi, koja je rudarsko mjesto, uglavnom bile okrenute kućnim poslovima, Selma je odlučila pokušati nešto novo. Pokrenuti biznis uzgoja pilića, brojlera, a investiciju od više stotina hiljada KM realizirali su uz pomoć federalnog ministarstva.
Na ideju o pokretanju biznisa došla je zajedno s mužem. Razne vizije i ideje vrtjele su se po glavi, a najekonomičnija i nakon prve ture isporučenih brojlera i najisplativija bila je baš ova koju su realizirali.
– Dobili smo grant sredstva pa smo mogli ovoliko nešto pokrenuti i firmu otvoriti uz naše prijatelje iz Švicarske. Baziramo se da smo ko porodica tu. Imamo tri kćerke, starija ima 16 godina i učimo je da cijeni rad jer ne znamo šta je sutra čeka. Neka je s nama tu, ako imaju viziju da idu dalje, mi ćemo ih podržavati pa ćemo vidjeti šta dalje – govori Selma.
Pojašnjava daje imala fino djetinjstvo, da se školovala s ciljem da nešto ostvari u svom životu. Iako je kako kaže interes za socijalnim radnicima tada bio veliki, Selma ipak nije pronašla posao. U Sarajevu rođena, u Brezi odrasla i u Brezi trenutno živi. O odlasku iz ovog malog gradića koji je samo nekoliko kilometara udaljen od autoputa ne razmišlja.
U razgovoru za Zenit kaže i to da nije bila uobičajena žena iz Breze s obzirom da su u njenoj porodici svi radili i muškarci i žene, dok su u brezanskim porodicama muževi radili, a žene ih čekale kući i bavile se kućanskim poslovima.
– Kod mene je i muško i žensko dijete bilo usmjeravano isto i nisam osjetila nikakvu razliku u tome. Dosta je ipak žena koje su u kući, koje se bave domaćinstvom i ispraćaju i dočekuju rudare. Žene napreduju, hoće da se školuju, pruža im se prilika. Imam tri kćerke, nećemo ih sputavati i sve što budu htjele ostvariti, muž i ja smo tu da im pomognemo – dodaje Selma.
Na pitanje kako su realizovali priču firme Kokoda, kazala je da su smatrali da ne moraju biti na budžetu nekom da bi uspjeli te da su se okrenuli radu. Svoju zemlju su iskoristili za određena poljoprivredna dobra, a u razgovoru sa firmom Brovis i poznanstvima došli su na ideju da naprave projekt farme pilića što se ispostavila kao profitabilna ideja.
– Od početka kada smo krenuli, počeo je i koronavirus. Imali smo zatvaranje, sve se s birokratijom oduljilo, bilo je vrata koja se zatvaraju, koja nas šalju desno lijevo. Bilo je i trenutaka da ćemo odustati, razna poskupljenja, ništa nam nije išlo u prilog, ali smo bili istrajni, a bilo je i pojedinaca koji su spremni bili pomoći savjetima. Da takvih nije bilo, vjerovatno bi odustali. Na kraju godine, poskupljenja su bila i željeza i svega, ali uspjeli smo i to. Počeli smo da nismo znali kako to funkcioniše. Zadovoljna sam ipak, posla ima ako se hoće raditi. Nije teško, finansijski jest skupo, ali nije teško. Imamo ugovor s firmom koja nam isporučuje i brojlere i hranu, ali samostalno ne vjerujemo da bismo uspjeli – govori Selma.
Život u Brezi opisuje kao mahalu u kojoj svi znaju sve, ali da je mnogo lijep grad za život te da ga ne bi mijenjala s obzirom da su položajom na pola puta od Sarajeva i aerodroma, ali i Visokog i Zenice, povezani autoputem. O ženama, kaže da mlađe generacije idu ka samostalnosti, dok su starije žene uglavnom tradicionalne.
– Mlađa generacija više ide ka samostalnosti i aktivnosti dok žene nisu. Mi smo nekeko tradicionalne, u kući, ali ovi mlađi hoće da napreduju i žele da žena uspije i u politici i bilo gdje. Kako im mogu pomoći ja ću im pomoći jer mi je drago da ima žena koje hoće i mogu da nisu prisutne u našem tradicionalnom, bosanskom, mentalitetu. Taj mentalitet želimo iskorijeniti, da je žena za samo neke određene poslove – pojašnjava Selma.
Na kraju je kazala da su zadovoljni prvim poslovnim rezultatima, da dugoročni planovi postoje te da planiraju širiti biznis možda i na druga tržišta ovisno o tome koliko država stane iza njih i šta im budućnost donese. Na kraju, ženama je poručila da se uključe i da idu naprijed.
– Svi možemo jednako. Nisam nigdje odbijena jer sam žensko. Mislim da možemo bolje i drago mi je što omladina i moje kćerke hoće i mogu i usmjeravat ću ih. Isto tako i drugim ženama bi poručila da idu naprijed i da mogu sve. Sigurno mogu – zaključila je naša sagovornica.
Ova emisija je nastala uz finansijsku podršku Europske unije. Njen sadržaj isključiva je odgovornost udruženja MediaS i ne odražava nužno stavove Europske unije.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.