U Zenici, dana 12.05.2022. godine, u konferencijskoj sali Hotela “Fontana” održan je završni okrugli stol na temu “Uklanjanje divljih deponija sa područja grada Zenice” kao sastavni dio istoimenog projekta koje Društvo za uklanjanje otpada i reciklažu “ALBA Zenica” d.o.o. Zenica realizovalo u saradnji sa Ministarstvom za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoliša Zeničko-dobojskog kantona.
Divlje deponije su nelegalna odlagališta koja zauzimaju mali prostor i sadrže ograničene količine otpada, a najčešće se formirane neposredno uz put u blizini naseljenog mjesta, a vrlo čest slučaj je da se otpadni materijal deponuje uz korito rijeke, na zelenim površinama , kao i na zemljištu koje nije u privatnom vlasništvu.
Realizacijom Projekta „Uklanjanje divljih deponija sa područja grada Zenice “ se povezanim aktivnostima uklonilo petnaest divljih deponija na odabranim lokacijama. Osnova za odabir divljih deponija, koje su uklonjene je bilo žalbe građana, mjesnih zajednica, nevladinih organizacija na divlje deponije u gradskim sredinama, kao i sačinjeni dokument u 2019-oj godini pod nazivom “Katastar divljih deponija grad Zenica”.
Realizacija Projekta imala je za cilj smanjenje broja nastalih divljih deponija, što ima direktni uticaj na zaštitu okoliša, koja se ostvaruje umanjenjem i nestankom divljeg odlaganja komunalnog i drugog otpada.
Na završnom okruglom stolu su prisustvovali predstavnici Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoliša Zeničko-dobojskog kantona, komunalni inspektor službe za inspekcijske poslove Grada Zenica, povjerenici mjesnih zajednica, predstavnici javnih školskih ustanova i nevladinih organizacija koje se bave aktivnostima za unapređenje životne sredine.
Prisutnima su prezentovane lokacije na kojima su uklonjene divlje deponije,vrste otpada koje su se našle na tim lokacijama , a to su :kabasti otpad, građevinski otpad i druge vrste opasnog otpada kojem nije mjesto na zelenim površinama u urbanim i ruralnim dijelovima grada, kao i aktivnosti uređenja lokacija na kojima je posađeno ukrasno grmlje i biljke. Na uređenim lokacijama su postavljeni i table sa različitim porukama, što je imalo za cilj da utiče na pojedince kako bi umanjili neodgovorno ponašanje nepropisnog odlaganja otpada pored kanti, na zelenim površinama, šumama i pored rijeka.
U sklopu projekta su nabavljene i kante za odlaganje komunalnog otpada koje su namjenjene za domaćinstva, sa ciljem proširenja pokrivenosti organizovanog odvoza otpada. Na taj način se pokušalo direktno uticati na stvaranje uslova za pravilno odlaganje otpada, što će rezultirati umanjenjem i nestankom divljeg odlaganja komunalnog i drugog otpada.
Kroz šestomjesečni projekat provedene su i aktivnosti informisanja i edukacije stanovništva, omladine i učenika sa ciljem da se poboljša odnos prema otpadu i prihvatanja odgovornosti za postupanje sa otpadom svakog pojedinca. Odlaganje otpada bilo gdje osim u posude namjenjene za to je direktno zagađenje okoline, te negativno utiče na zdravlje ljudi, te biljni i životinjski svijet.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.