Direktor Direkcije za susjedstvo i pregovore o proširenju EU Maciej Popowski uputio je upozoravajuće pismo liderima Republike Srpske, saznaje Klix.ba.
– Pišem Vam kako bih izrazio ozbiljnu zabrinutost zbog nedavnog usvajanja Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS-a u Narodnoj skupštini RS-a koji derogira postojeći Zakon o lijekovima BiH iz 2008. godine – navodi na početku Popowski u pismu koje je u posjedu portala Klix.ba.
On navodi da bi osnivanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Republike stvorilo pravnu nesigurnost na tržištu medicinskih proizvoda sa neizbježnim štetnim dejstvom po građane i privredu, uz potkopavanje jedinstvenog ekonomskog prostora unutar zemlje.
– Ustavni okvir Bosne i Hercegovine ne pruža pravni osnov entitetima da se jednostrano povuku iz uspostavljenih državnih institucija ili zabrane primjenu državnog zakona na entitetskom nivou, dok entiteti i pododjeli moraju u potpunosti poštovati odluke institucija Bosne i Hercegovine – jasan je Popowski.
Dalje navodi da bi za farmaceutske kompanije entitetski zakon značio da firme moraju dobiti dvije različite dozvole za promet lijekova koje nisu međusobno priznate te ispunjavati različite zahtjeve.
– Istek važenja odobrenja za stavljanje u promet može rezultirati srednjoročnim i dugoročnim nestašicama lijekova i medicinskih sredstava u entitetu RS i potencijalno u cijeloj BiH. Pravo građana na jednak pristup zdravstvenoj zaštiti i lijekovima širom Bosne i Hercegovine bili bi ozbiljno ugroženi – upozorava evropski funkcioner.
On podsjeća da su zdravstvene ustanove ionako iscrpljene u borbi s pandemijom covid-19, a sada im prijeti da neće moći pacijentima pružiti kvalitetne zdravstvene usluge.
– Osim toga postoji veliki rizik od nejednake zaštite pacijenata u pogledu efikasnosti, kvaliteta i sigurnosti lijekova i medicinskih sredstava u RS-u i u cijeloj BiH – dodao je.
Popowski podsjeća da je u Mišljenju Evropske komisije o BiH utvrđeno da treba pojednostaviti i uskladiti procedure registracije poslovanja i registracije među entitetima s ciljem unapređenja poslovnog okruženja i jedinstvenog ekonomskog prostora.
– Preporuke EU sa sastanaka zajedničkih tijela u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i BiH usmjerene su na osiguranje kvalitetne i dostupne javne zdravstvene zaštite za sve građane. Ako se implementira Zakon o lijekovima RS-a, Bosna i Hercegovina bi nazadovala u usklađivanju sa pravnim propisima EU i to bi dodatno odložilo put BiH ka članstvu u EU – upozorava Popowski.
Na kraju pisma, Popowski apeluje na zvaničnike Republike Srpske da obustave sve aktivnosti koje dovode do stupanja na snagu i primjenu Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS-a i osnivanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva RS-a.
– Slični pokušaji podrivanja bh. zakonodavstva i institucija, posebno ukršenje obaveza Bosne i Hercegovine prema SSP-u, također će negativno utiču na proces evropskih integracija zemlje – zaključio je.
Pismo je 16. decembra adresirano predsjednici RS-a Željki Cvijanović, premijeru RS-a Radovanu Viškoviću, predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nedeljku Čubriloviću i predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Zoranu Tegeltiji.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.